Dela nyhet
FÖRLUST MOT SERIELEDANDE DUVBO
Igår, 11:37 0 kommentarer
Nynäs herrlag ställdes i söndags inför en mycket tuff utmaning. Serieledande Duvbo på bortaplan med tre ordinarie starters borta och endast sju spelare till match. När en fjärde ordinarie starter, Andreas Lindberg, drog på sig tre fouls på två minuter i matchens inledning blev uppgiften omöjlig och matchen slutade med förlust 49-83.
De sex kvarvarande Nynässpelarna tvingades in i ovana roller och det syntes i anfallszonen. Spelet haltade ofta och tajming samt löpningar satt sällan rätt, samtidigt som Duvbos lag var avsevärt större med ett fysiskt spel, ofta på gränsen. Offensivt bidrog William Källström med 13 poäng och Andreas Lindberg med 10 innan han foulade ut efter sex (!!!) spelade minuter. Simon Erbe som visade att han håller för guardspel även mot seriens topplag när han tvingades ha mer boll än han brukar och ändå bara gjorde ett misstag på hela matchen.
Det stora glädjeämnet för kvällen var det defensiva jobbet. Det kan tyckas märkligt med tanke på 83 poäng bakåt, men Nynäs kämpade och slet, tog smällarna och reste sig upp igen. Under ledning av försvarsgiganten Hampus Ljungdell och ett hårt arbetande lag i övrigt lyckades man hålla Duvbos 2-metersbjässe till bara 9 poäng i matchen. Faktum är att motståndarna bara fick 2-3 helt öppna, lätta skott på hela tillställningen. och tvingades sätta mängder av svåra skott för att avgöra matchen.
Poäng:
William Källström 13
Andreas Lindberg 10
Simon Erbe 7
Hampus Ljungdell 6
Felix Kovanen 5
Liam Jergander 4
Samuel Ögren 4
Kommentarer