Limhamns FF

NK Croatia

Laguppställning
Ledare
Referat
Kross mot Limhamns FF…
18 jun 2022 0 kommentarer

220617, div.5 sydvästra, Limhamns IP, konstgräs
Målskyttar:
Rocco Tadic 3
Fabbe Da Silva 2
M. Crespo Al-Asawi 1
Assist:
Crespo 3, Fabbe 1, Ogge 1
———————————————————
Gott att se att vi levererar igen, inte minst inför det så viktiga sommaruppehållet i dessa tider då serien vänder..
I den 12:e omgången (av 22) visade killarna i NK Croatia återigen vilket fantastiskt lag dom är och vilka nyanser det finns i deras offensiva och defensiva palett.
Man kan tycka att siffrorna 1-6 är stora, vilket dom är, men det man bör komma ihåg är att resultatet i halvtid "bara" var 0-1 till Croatia.
Trots en stor speldominans kunde vi faktiskt legat under med ett par bollar om inte Arvid i Croatia-målet hade räddat ett par livsfarliga avslut från ett till synes tamt Limhamn. Ett Limhamn som några gånger lyckade ställa om och komma i farliga lägen genom sina rutinerade anfallare.
Vi hade självklart också chanser..massor av dom. Men konstigt nog lyckades vi endast näta en gång i 1:a via en av planens giganter, Crespo som plockade upp Limhamns retur i den 15:e minuten och 0-1 var ett faktum.
Det ska tilläggas att Limhamn märkligt nog bara orkade en halvlek och med med menar jag inget illa utan mer att när vi genom dagens tremålsskytt Rocco, gör 0-2 och 0-3 i den 48:e och i den 52:a..då var showen över..!
Limhamnsspelarna började byta ut sig själva (såg det i alla fall ut som) och korthuset föll.
Extra roligt är att lagkapten Fabbe verkade vara tillbaka i gammal form och prydde kvällen med två vackra mål (2 ggr framspelad av Crespo).
Vårt försvar var också bra idag. Inga onödiga risker och bra beslut hela vägen. Limhamns mål kommer via en väldigt vacker frispark från 16 meter som var helt otagbar för Arvid...i övrigt var vi kliniskt effektiva!
En match kvar innan uppehållet och den är en derbymatch hemma mot våra konkurrenter Bosna som vi gick om i tabellen efter vinsten mot Limhamn. Torsdagen den 23/6 kl. 19.00 på Kroksbäcks IP.
Då smäller det igen..vi ses där!
//P.
Kommentarer