Laguppställning
Ledare
Referat
Kassaskåpssäker trea efter en ny kross..
12 jun 2021 0 kommentarer

210612, seriematch div.5 sydvästra, Kroksbäcks IP, 2x45 min, gräs
Fabian Da Silva 3 mål
Jonathan Ericsson 1 mål
Marko Spajic 1 mål
Assist: Drilon 1, Begic 2, Fabbe 1
--------------------------------------------------------------------------------------
Jag vet, man ska vara ödmjuk..men det är inte lätt efter att vi för andra seriematchen i rad spelar ut våra motståndare efter konstens alla regler. :) Detta citat får stå för den som skriver det, dvs. mig.
Laget vet att det är mängder av hårt arbete bakom dessa två segrar och att högmod går före fall.
Mao. är jag övertygad om att vi inte kommer att underskatta något motstånd överhuvud taget denna säsongen...vi kommer bara att jobba på, mala på, spela fantastiskt fotboll och skapa så mycket problem för våra motståndare så att dom kommer att önska att dom aldrig ens mötte oss. Som vi agerar på träning och innan matcher så agerar vi också på plan.
Utan betänkligheter, bara vinst i sinnet!
Kvarnby vann sin första match precis som vi och är enligt inofficiella källor ett lag som har tränat tre gånger i veckan i över ett halvårs tid vilket säkert är positivt för både kondition och teknik och vilket borde sätta skräck i en del motståndare i div. 5 sydvästra.
Eftersom vi inte räds något motstånd i femman så kontrollerade vi matchen i 75 av 90 minuter idag och spelade fullständigt respektlöst mot detta tidigare div.3/4-lag.
Kvarnby hade en period i den andra halvleken (mellan minut 52 och 57) där vi somnar till lite efter att vi leder med 4-0 (!) efter 47 minuter, vilket är rätt så naturligt. Kvarnbys två mål kommer i ett läge där vi byter 3 tempospelare och Kvarnby byter in lite tyngd framåt. Det ger Kvarnby lite kontakt men den kontakten blir kortsluten då vi byter in två av dagens Croatia-giganter igen. Fabbe Da Silva och Jonathan Ericsson. Dom här två spelarna var i mina ögon bättre än 7 av Kvarnbys defensiva krafter.
Du som var och såg matchen såg säkert att vi hade bud på två tre mål till. Bla. mittfältsgiganten (jag menar det!), Calle Gustafssons missade straff, eller Begic (vilken kille, dominerar anfallet och skapar ständiga problem för Kvarnbys försvar trots att killen hade student dagen innan !!) diverse chanser. Sicka lirare vi har, hjältar allihopa..!
LAGET före JAGET...det är det nya Croatia anno 2021 som stolt har presenterat sig för Croatia-fansen detta Corona-år. Resan påbörjades 2020 och har blommat ut ordentligt detta år.
Idag, precis som förra matchen presenterar sig en ny generation Croatia-spelare som brinner för varandra, klubben och kärleken till vacker fotboll. Accompanjerade av "gamla rävar" ( typ Karl B. och Raslan)som utövar sitt mentorskap och ger raketbränsle åt ungdomlig innovation.
Sist men inte minst...Fy f-n vad vi älskar att sjunga efter matcherna..Trodde huset skulle rasa idag ...
//P.
Kommentarer