Laguppställning
Ledare
Referat
Årets första träningsmatch "äntligen" spelad
12 mar 2018 0 kommentarer
Så var årets första träningsmatch spelad. Efter lite inställt sedan tidigare så var det äntligen dags att testa våra vingar och med en ny röst vid sidlinjen samt med drygt halva truppen ny för säsongen var det allt med lite extra nerv som vi klev ut på en vattendränkt hemmaplan.
För motståndet stod Råå IF och inte alldeles oväntat så känner vi oss för inledningsvis. Dock hinner matchen inte bli många minuter gammal innan vi tvingas till byte och Magda utgå men förhoppningsvis är det inget allvarligare utan vi hoppas kunna ha tillbaka Magda i träning redan i veckan. Vi hittar en del fina kombinationer och såklart går mycket ut på att lära känna varandra på plan så här inledningsvis men en bit in i första halvlek så kan vi ändå ta ledningen när Anna prickar in sitt första mål för dagen och efter det öppnande målet så kommer de båda lagen att följas åt i målprotokollet. Vi skapar en hel del målchanser och får vi bara lov att spetsa till våra avslut så lovar det mer inför framtiden. Hur som helst så kan Råå IF såväl kvittera som ta ledningen innan vi strax innan pausvilan kan kvittera och återigen är det Anna som påpassligt är framme och hittar rätt.
Som helhet är det en positiv första halvlek för året även om vi såklart har mängder av saker kvar att slipa på och jobbet börjar redan i andra halvlek. Nästan direkt i inledningen så kan vi återigen ta ledningen sedan målvakten släppt retur på och vem dyker upp om inte Anna som gör sitt tredje mål för dagen. Men även den här gången kommer Råå IF tillbaka och kan kvittera men med att tiden tickar på så ökar vårt spelövertag och när Sandra kan göra sitt första mål i LSK-tröjan så är det till en ledning som vi kommer att bibehålla matchen ut. Anna hinner dessutom med att göra sitt fjärde mål innan domaren blåser för 90minuter och vi går segrande ur årspremiären med 5-3.
Det här var en god insats att inleda säsongen med och som gett oss en del svar samt en del punkter att arbeta vidare med. Vi arbetar helhjärtat för varandra och visar att vi ska kunna bli att räkna med under året bara vi får lite tid att arbeta ihop alla delarna. Så nu väntar en vecka med fortsatt putsande inför säsongen och kommande helg när vi gästar Tågarps AIK i Teckomatorp.
//Ledarstaben
Kommentarer