Dela nyhet
Kustcup 22 och 23 februari
9 feb, 19:05 0 kommentarer
Snart är det dags för Kustcupen i Kalix (GS) 22 februari respektive Luleå Måttsund (SL) 23 februari!
Som det tidigare har meddelats så står LALP för anmälningsavgift och liftkort för barnen under dessa tävlingar. Resa och mat sköter var och en själv. Tränare från U10 kommer att finnas på plats och kunna hjälpa LALP åkarna med besiktning och själva tävlingen. Övrig tid ansvarar föräldrarna för barnen.
Kustcupen i Luleå (Måttsund) 23 februari kommer vi att arrangera likt träningstävlingen vi hade i Januari och vi hoppas att så många som möjligt vill delta. Vi räknar med en vuxen per deltagande barn. Ni som deltog på träningstävlingen kommer att ha liknande uppgifter som ni hade då. Övriga som inte var med den gången kommer att fördelas ut på lämpliga uppgifter. Skriv i anmälan i Svenskalag om den vuxna har skidor på sig eller inte.
De officiella tävlingsinbjudningarna med alla tider osv. för alla tävlingar finns på Svenska Skidförbundet, SSFTA tävlingskalender.
TVÅ st anmälningar skall utföras.
1. Anmälan till tävlingen - sker via Skidförbundet anmälningssystem (OBS! Denna anmälan måste utföras. Detta för att den tävlande skall hamna på startlistan).
Gå in på denna sida och anmäl: Nationella tävlingar, resultat och anmälan – allt på ett ställe! | SSFTA Tävlingskalender - Svenska Skidförbundet
Filtrera fram "Distrikt: Norrbotten, Idrott: Alpint" Därefter bör ni se Kustcupen i listan. Se till att ni anmäler ert barn till rätt klubb. (Hör av er om ni får problem, sidan är ny men verkar lättare än tidigare system).
2. Anmälan via Svenska lag, samma system som för vanlig träning. För åkare och målsman, ange om den vuxna har skidor på sig eller inte (Detta för att vi skall kunna se hur många som kommer och hur vi skall fördela arbetsuppgifter under tävlingen i Måttsund).
I inbjudan till de flesta tävlingar finns en länk till en whatsappgrupp som kan vara bra att gå med i då tävlingsledningen ofta kommunicerar via denna.
Observera att anmälan går ut 2 dagar innan tävlingen!!
Vid frågor kontakta tränare eller lagledare.
Vi hoppas att så många som möjligt kommer ta chansen att vara med!
Kommentarer