Laguppställning
Referat
segertåget fortsätter
0 kommentarer
Boxen fortsatte under söndagen sitt segertåg efter att Borensberg besegrats tämligen enkelt med 5-0. Laget för dagen bestod av Niklas Olenäs målet, backlinjen dirigerades av Tobias ”tysken” Wahlund som spelande mittback tillsammans med boxen-legendaren Martin Isemo. På kanterna huserade CM-Johan och Tobbe. Innemittfältet bestod som senaste matchen av Börje och Thore sen store, på kanterna började Rickard Candell och Mårten. Forwardsbesättningen bestod av vildkatten Patrik Alm samt Jonas Anger. David Nord, Markus Andersson och CM-Ludde gjorde sitt bästa för att värma bänken.
Boxen började matchen lita travande och det märktes att många av spelarna firat Valborg lite väl hårt. Då Tobbe Wahlund blivit varm i sin kryss-large tröja efter 25 minuter så höjde sig hela laget. CM-Ludde Ellius gjorde ett piggt inhopp som vänstermittfältare och placerade med kirurgisk precision in 1-0 intill målvaktens högra stolpe, tyvärr blåstes han dock felaktigt av för offside. Utöver detta bestod halvleken av få höjdpunkter och boxen gick till halvtidsvila med resultatet 0-0 och det märktes tydligt på spelet att många av spelarna misslyckats(eller lyckats beroende på hur man ser det) med uppladdningen.
Då Stinxor var och ”fällde en bock” eller av okänd anledning inte kunde delta så bestod halvstidssnacket snarare om vilken som är den perfekta vinkeln på armbågsleden vid skumpasprutningen snarare än yttermittfältarnas planplacering vid kontringar. Denna uppladdning föranledde till att boxen kom ut som ett nytt lag till andra halvlek. Ytterligare en bidragande faktor var att Börje var tvungen att kliva av med en befarad ljumsksträckning.
Från sidlinjen noterades det hur Knutte, Putte och Snutte i motståndarlaget febrilt försökte dirigera varandra på planen medan boxen graciöst spelade bollen till varandra. Borensberg tog till såväl tillåtna som otillåtna medel för att freda sitt mål. I en tilltrasslad situation i straffområdet hindrade en Borensbergsspelare bollen från att gå i mål genom att ta med handen vilket ledde till utvisning och straff! Likt Dennis Bergkamp i holländsk bortadräkt klev målkungen Jonas Anger fram och placerade enkelt in 1-0.
Efter detta var Borensberg ett slaget lag. Det hjälpteföga att Snutte i backlinjen kämpade likt en galärslav, då Anger utökade till 2-0. Bara några minuter senare så fortsatte boxenpressen och 3-0 kom inte helt ologiskt då Thore den store likt Kenneth Andersson i VM 94 nådde högst och distinkt använde pannan på bästa sätt. Då matchen var helt avgjord och alla spelare mest fokuserade på vilken pizza som skulle beställas till kvällen så tilldömdes boxen ytterligare en straff och trots en dåligt slagen straff så var 5-0 ett faktum. Målskytt tyvärr oklart.
Sammanfattningsvis så gjorde boxen sin sämsta match för året och det är tur att stora delar av laget kommer åka på en rehabiliteringsresa mellan torsdag-söndag då det märktes att majoriteten av spelarna var slitna.
Dagens utmärklser.
3 chapel hill: Tobbe Wahlund – en ny Carragher är född.
2 chapel hill: Jonas Anger – han gör sin sämsta match för året men dominerar trots detta. 2 mål
1 chapel hill: CM-ludde – det är bara en tidsfråga innan första målet kommer.
1 avslagen öl: Marting Bläckberg - som prioriterar en golftävling före boxens hemmapremiär.
/B-lund
Kommentarer