Laguppställning
Ledare
Inför match / Referat
Inför match / Referat
Damerna avslutar en lyckad säsong på hemmaplan
9 mar 2023 0 kommentarer
![](https://images.svenskalag.se/81d61da0-7df8-42d7-a86e-c4d1752cf70a/LIF%20T%C3%A4by%20(Facebook-omslagsbild)%20(4).jpg?0)
Imorgon fredag spelar damerna sin sista match i seriespel.
Hemmamatch mot Arbrå HK väntar. Ett Arbrå HK som har en möjlighet vid seger att nå kvalplatsen till div 1. Men då ska Norrköping förlora och Arbrå hämta igen ett 41 mål.
Damerna som haft en kanonsäsong och redan är klara seriesegrare kommer se matchen som en rolig avslutning och bra uppladdning inför nästa helgs steg 4 i USM på hemmaplan.
Kom till hallen och se lagets sista show i seriespel.
Matchstart kl.19:30.
Välkomna!
LIF och Arbrå delade på en poäng i sista omgången
11 mar 2023 0 kommentarer
![](https://images.svenskalag.se/694f888d-4899-4e5d-bd7d-dc7bcc7ab0eb/331672214_675865627557054_4936427593495822710_n.jpg?0)
LIF Lindesbergs damer avslutade säsongen som obesegrade på hemmaplan. Mot tabelltrean Arbrå HK hade lagen en varsin halvlek och slutresultatet 25-25 får man sammanfatta som rättvist.
Förutsättningarna enkla. Som klara seriesegrare skulle man samla energi och avsluta serien snyggt. Obesegrade på hemmaplan var ett mål som skulle hålla hela vägen ut.
Första halvlek var hemmalagets. 7-1 efter 17 minuterna spelade och då hade man bud på mera. 12-7 i paus och där var känslan att man hade haft möjligt att ha fler bollars överläge med sig in då Arbrås duktiga målvakt hade stått för många fina räddningar.
Var energin och arbetet hemmalagets i första halvlek så tog Arbrå över det i andra. Förutom en fortsatt duktig målvakt i bortamålet, började man trappa ned på arbetet i försvarsspelet. Det skapade luckor för Arbrå som inte fanns under matchens första 30 minuter. Arbrå åt sig ikapp och förbi och med 7 minuter kvar hade de är de före med två bollar. Då kändes det som att hemmalaget skulle få svårt att samla kraft och ta sig in i matchen igen. Men en time-out från bortalaget blev en skänk från ovan. Oskar samlade laget och man lyckades vända på steken trots en utvisning gick man om och efter ett kvitteringsmål från Arbrå med 40 sekunder kvar fick man möjlighet att avgöra matchen. Dock kom man inte till något bra läge och matchen slutade 25-25. Helt rättvist där lagen har en varsin halvlek i förarsätet.
Roligaste händelsen under kväll var Wilmas straffmål. Hon börjar närma sig comeback efter sin knäskada och fick äran att panga in en straff.
Nu väntar en veckas uppladdning inför steg 4 på hemmaplan nästa helg i F18-klassen. På lördagen kommer även laget att hyllas efter herrarnas match. Så en fullmatad helg att se fram emot.
Målskyttar: Emilia 7, Emma 4, Hallin 3, Elin 3, Emelie 3, Ida 3, Irma 1 och Wilma 1.
Kommentarer