Laguppställning
Ledare
Referat
Första träningsmatchen för säsongen!
8 feb, 22:05
Väldigt kul att vara igång med matchspel igen och alla var såklart sugna på att spela match! (Det var väldigt länge sedan för några av spelarna). I vår första träningsmatch för säsongen fick vi möjlighet att möta Åby IF och förutsättningarna var helt ok för årstiden. Lite kylslaget förstås och en ganska gammal, hård och trött konstgräsmatta. Åby är ett lag som förväntas tillhöra toppen i div 4 Östra, med goda möjligheter till att återvända till div 3.
Vi har stor tilltro till vår egna förmåga och till vår kapacitet. Vi visar främst under första halvlek upp mycket av det vi vill se i vårt spel. En stor delaktighet av samtliga spelare och ett stort bollinnehav (genom att inte "tjonga" bort bollen i onödan). Vi vill spela oss ur situationer och vara varierade i vårt anfallsspel. Vi tog förstås även möjligheten att träna vidare på våra uppspelsvarianter och vårt presspel (som vi jobbat med i träning de senaste veckorna).
Jag tycker vi mestadels är spelförande under första halvlek och skapar helt klart chanser för att göra ett par mål. Bl a på fasta situationer, några fria lägen (där målvakten skickligt gör kvalificerade räddningar) och några farliga omställningar. Jag tycker vi oftast har bra kontroll bakåt, men Åby skapar såklart chanser också och "bjuds" på 0-1 som vi tar med oss i halvtid. I andra tappar vi en hel del av spelet och matchkvaliteten sjunker. Åby bjuds på ett enkelt mål till innan vi lyckas peta in 1-2 när Milton rinner igenom i friläge (med kanske kvarten kvar). Det är lite chanser fram och tillbaka, men vi får inte riktigt till det sista. Vi kunde ex fått en straff och Axel S har bl a en boll som rullar strax utanför stolpen. Åby gör i slutet ytterligare ett ganska enkelt mål, så till slut 1-3.
Kul att vara igång som sagt. Utifrån matcherna blir det tydligt vad som funkar och vad vi kan ta med oss för jobba vidare med i träning samt i kommande matcher. Självklart vill vi vinna matcher, men vi fokuserar här mera på våra prestationer och vill utveckla de delar i vårt spel som vi fokuserar på. Bra prestationer ger såklart resultat över tid och det finns väldigt mycket kvalitet i laget.
Vi jobbar vidare med en ny bra träningsvecka och men ny match nästa helg (söndag hemma i Airdome kl 12:15) mot Mantorp i Östgötacupen.
Mvh Fredrik