Dela nyhet
Säsongens Sammandrag i 3 mot 3
20 maj 2024 0 kommentarer
Hej.
Vill börja med att tacka alla barn och föräldrar för tålamodet i samband med fotograferingen.
En stor miss i kommunikationen om hur lång tid det skulle ta per lag skedde och det visade sig att den information jag förts fått från arrangören inte stämde med fotografens syn på det hela.
Men som sagt , stort tack och resultatet blev ju toppen. Ni får inom kort era bilder hemskickade för påseende.
Nytt för i år är att ni kommer ha sammandrag i 3 mot 3.
Det första är redan nu på lördag den 25 Maj i Lärbro på Forsavallen.
Då detta är nytt för både er och Tuttis så har vi som varit med ett tag och fått lite rutin på hur det brukar gå till sagt att vi hjälper till under helgen.
Tuttis behöver hjälp från er föräldrar att bemanna kiosken, hålla lite koll vid parkeringen samt hissa lite flaggor och städa av och tömma sopor, så skriv upp er hos Tuttis på schemat så löser sig allt bra. Anmäl er också till kallelsen som jag skickar ut idag om ni kan närvara eller ej på sammandraget så vet vi hur många som kommer och hur många lag vi ska erbjuda från Lärbro IFs sida till våra motståndare. Vi kommer även vara några på plats från styrelsen för att bidra och stötta och förhoppningsvis kommer några äldre barn från F-14 och/eller P-14 att finnas på plats för att agera domare.
Det som är viktigt att tänka på inför dessa tillfällen är hur vi som föräldrar beter oss. Tänk på att det är en miljö för barn i många olika åldrar och vi vet att fotboll väcker många känslor men det är viktigt hur vi tänker på hur vi uttrycker oss. Ni kommer vara del av någon annans upplevelse och även om domarna är erfarna spelare så är de också under upplärning som domare och är ungdomar och de som spelar 3 mot 3 är nybörjare och jätte spända på detta.
Under säsongen kommer även två sammandra till, dock är de på andra ställen
Notera datum:
15 Juni mellan 10:00-13:00 i Stenkyrka
18 Augusti mellan 13:00-13:00 i Västerhejde
Tiderna och datum är preliminära och ändringar kan ske men de finns nu även inlagda i kalendern.
Klädsel i samband med 3 mot 3
Tuttis har matchtröjor.
Shorts, strumpor, benskydd och vattenflaska är bra att ha och det ordnar ni som förälder.
Färg på shorts och strumpor i denna ålder är valfritt men vill man klä sig i Lärbro IFs färger så är det svarta strumpor och svarta shorts som gäller.
Frågor? Hör gärna av er.
Varma hälsningar från Maja Hansson o Styrelsen
070-4223373
maja.hansson@larbroif.se