Dela nyhet
Kryss mot Orust FC
10 jun 2023 0 kommentarer
Bortamatch mot Orust FC, säsongens andra möte lagen emellan i div4.
Första mötet gick vi segrande med 2-1 efter en riktigt bra prestation från hela laget.
Vi gick in med inställningen att det kommer bli en tuffare match denna gång, vi har många spelare borta som har fått mycket förtroende och endast 12st tillgängliga spelare till denna match.
I den första halvleken är vi det bättre laget och skapar bra med målchanser för att ta ledningen.
Orust är inte ofarliga och skapar en del fasta situationer i form av hörnor och frisparkar men inget avslut på mål, där försvarar vi bra och får bort dom flesta bollarna.
Vi skapar våra målchanser via rätt få passningar inom laget och ett ganska rakt spel upp på våra forwards Ambiyo och Tilde.
Vi tränare tryckte inför att hålla bollen inom laget och våga spela oss ut ur situationer/press.
Den delen av spelet är långt ifrån tillräckligt bra idag i stora delar av matchen, mycket slarv, för få spelalternativ och för svag individuell kvalité med bollen vid fötterna, vi kan mycket bättre helt enkelt.
I slutet av den första halvleken får vi en straff efter att Tilde blivit fälld av motståndarnas målvakt, en straff som vi tyvärr skjuter över.
En godkänd första halvlek sätt till dagens förutsättningar, vi har våra lägen att göra ett par mål och försvarsmässigt gör vi det bra och stabilt.
Andra halvlek är för det mest kamp och slit från våran sida.
Vi har oerhört svårt att ens slå 2-3 passningar inom laget, framför allt i den andra.
Orust är det lite bättre laget i den andra halvleken och har mer boll på våran planhalva, men vi håller dom ifrån att ska skapa dom riktigt farliga målchanserna, det är det vi får ta med oss från den andra delen av matchen och inställningen.
Beröm till alla spelare som gör dom minuterna som krävdes idag för att vi skulle kunna genomföra matchen, det är flera som ökade rejält i speltid.
Lite extra plus idag till Hanna som gör comeback och spelar 90 minuter direkt som mittback, imponerande! 👏
Och mycket viktigt för laget att Hanna är tillbaka.
Vi lyfter fram Tilde också som fortsätter att skapa målchanser från alla möjliga lägen, felvänd, kombinationer, djupledslöpningar, bollvinster osv.
En match kvar av vårsäsongen, den spelas
söndag 18/6, 16.00 hemma på Brunnsvallen mot Bengtsfors IF.