Dela nyhet
KFC föll tungt i seriepremiären
5 jun 2021 0 kommentarer
Kristianstad FC fick en riktigt tung start på säsongen och inte minst lagkaptenen Linus Svensson som var inblandad i båda IFK Hässleholms mål i 0–2-förlusten på Österås IP.
0–1 nickade Linus Svensson in i eget mål och vid 0–2 orsakade han straffen när han drog omkull Ivan Danielsson Andonovski i straffområdet.
– Straffen känns billigt live, men jag har inte sett situationen på videon ännu. Det är möjligt att det är en hand i ansiktet, men den är inte solklar. Det är ingen tio av tio straffsituation, säger KFC-tränaren Mladen Blagojevic.
– Domarna har sagt att de inte ska blåsa för soft penaltys och en sådan här situation är det många i en match…
Straffen som betydde 2–0 satte före detta KFC-spelaren Julian Grozdanosvki säkert i mål bakom Calle Lindell.
– Givetvis tungt att gå till pausvila med 0–2. Speciellt som jag tycker att vi varit det klart bättre laget och dominerat matchen. Speciellt första 28 minuterna innan deras ledningsmål har vi bra koll på matchen. Vi skapar lägen och tvingar målvakten till flera räddningar, säger Mladen Blagojevic.
Hässleholms ledningsmål, som alltså gjordes av KFC-kaptenen Linus Svensson, fick hemmalaget att komma in i matchen. Linus kastade sig fram och nickade Armin Culums inlägg in i eget mål.
– Så onödigt, men det är sånt som händer i fotboll. Det är en totalt ofarlig boll mot en totalt ofarlig yta som nickas i mål av en egen spelare. Det är tufft och det är självklart att vi går ner oss lite efter ett sådant mål, säger KFC-tränaren.
I halvtid gjorde KFC två byten. Erik Eichmüller ersatte Axel Rydén på mittfältet och Kalle Holmer kom in istället för Dino Nargilic på vänsterbacken och jakten på en reducering och kvittering tog fart direkt.
Redan i den andra matchminuten av andra halvlek var både Omar Dampha och Moltas Rydén nära att forcera in Samuel Wikströms inlägg i mål, men Damphas nick smet strax utanför stolpen.
Sen hade både Samuel Wikström och Kasper Månsson ett par avslut som smet precis utanför stolpen. Erik Eichmüller fick dessutom drömträff på halvvolley strax utanför straffområdet, men hemmamålvakten Carl Lundahl Persson lyckades rädda nere vid stolproten och se till att nolla KFC i premiären.
– Vi skapar tillräckligt för att vinna den här matchen, men vi hade behövt vara lite hetare i straffområdet. Första 20-25 av andra är bra och vi trycker verkligen tillbaka Hässleholm, säger Mladen Blagojevic.
– Sen sista kvarten blir det Hawaii och det kan jag köpa idag. Kanske inte om vi haft sex matcher i benen, men nu är det första riktiga matchen på sju och en halv månad…
Redan på torsdag får KFC chans till revansch. Då gästar FC Rosengård Kristianstads fotbollsarena.
– Det är tajt mellan matcherna, så det gäller att återhämta sig. Egen återhämtning i morgon söndag och sen får spelarna ledigt på måndag innan vi förbereder oss för match tisdag och onsdag, avslutar Mladen Blagojevic.
IFK Hässleholm–Kristianstad FC 2–0 (2–0)
Målen: 1–0 (28) självmål (Linus Svensson), 2–0 (42) Julian Grozdanovski (straff).
Domare: Max Persson.
KFC: Calle Lindell – Elyas Bouzaiene (82), Linus Svensson, Saikou Jawneh, Dino Nargilic (46) – Samuel Wikström, Kasper Alsén, Axel Rydén (46), Moltas Rydén (77) – Omar Dampha, Kasper Månsson.
Ersättare: Erik Eichmüller (46), Kalle Holmer (46), Albin Henningsson (77), Rasmus Hedlin (82), Liam Wright, Alexander Hansson, Rasmus Cederlund (mv).