Laguppställning
Inför match / Referat
Inför match / Referat
Årets fest på Ringvallen
5 aug 2016 0 kommentarer
Efter en tung vår där vi varit en bra bit ifrån att ta poäng i de flesta matcherna så var vi nära i omstarten i tisdags. Men med bara sekunder kvar slog ÖFF in segermålet till 3-2 på frispark. Det är det närmsta vi kommit hittills, även om det inte var långt borta i den andra uddamålsförlusten heller, mot H/Ö FF.
5 varningar blev det mot Österlövsta och det innebär att Christopher Schumertl är avstängd. Dessutom fick Andreas Westin rött kort i slutsekunderna senast så även han är avstängd. Erik Larsson har stått i mål alla seriematcher hittills men ska börja plugga i höst och saknas mot Ullfors. Fredrik Holm och skytteligaledaren Bill Lager skadade sig senast och fick utgå, de är därför osäkra på lördag. Istället gör Simon Eriksson comeback i målet efter att ha spelat ute tidigare på säsongen. Johan Jelleryd och Mehdi Husseini saknades senast men är tillbaka nu och ytterligare någon kan tillkomma.
Karlholms GoIF kommer till Ringvallen, så det är helt naturligt att Ullfors passar på att anordna Årets fest i samband med det – vi får väl se hur festsugna de är efter matchen! För Ullfors är seriematchen mot oss den första i höst och de verkar inte ha spelat någon träningsmatch heller. Däremot har de tränat flitigt och lär säkert komma väl förberedda.
Ullfors brukar normalt öppna svagt på våren och sedan vara närmast ostoppbara på hösten. I år öppnade de istället serien väldigt bra och hade 3 raka segrar. På de efterföljande 7 matcherna lyckades de dock endast vinna 1 och efter att ha avslutat säsongen med en 2-5-förlust mot Tierp och sedan en 2-3-förlust mot Upplands-Ekeby så ser det ut som att tåget i toppen redan kan ha gått.
I våras tog vi emot Ullfors hemma i hemmapremiären. Vi började lovande men efter att de tråcklade in en hörna och via en snabb omställning var det plötsligt 0-2 mitt i halvleken. De gjorde 3-0 efter ett misstag av oss innan paus. Vi gjorde ett försök att komma in i matchen men efter en utvisning blev uppförsbacken alltför brant och Ullfors kunde istället spika en solklar seger med slutresultatet 4-0.
//Berra
Nära igen
9 aug 2016 0 kommentarer
Startelvan:
Simon
Freppen-Berra-Jocke-Jalla
Jamal-Hibbe-Matte-John
Mehdi-Adam
Det blev en jämn inledning på matchen. Ullfors hade kanske lite mer boll, men vi låg rätt i försvarspositionerna. Båda lagen skapade halvchanser, men det blev sällan riktigt farligt. Ullfors slog bort en del bollar i onödan, men efter 20-25 minuter började de hota allt oftare, främst med bollar bakom backlinjen längs vår högerkant, men vi löste de situationerna ganska bra.
Med ungefär en halvtimme spelad kom första målet och det var vi som gjorde det. Jocke bröt ett anfall nere vid eget straffområde och sen spelade vi oss fram längs marken. Via Mirsad på vänsterkanten gick bollen fram till Adam. Han spelade fram Mehdi som tog emot bollen, drog en försvarare och placerade in 1-0 mot den vänstra stolpen, ett kallt avslut och Mehdis första mål i karlholmströjan!
Knappt 10 minuter senare skapade vi en vänsterhörna. Hibbe slog den hårt inåtskruvad mot första stolpen där ingen var på den. Bollen gick via målvakten och studsade innanför mållinjen innan Ullfors rensade bort den. 2-0 och ett riktigt fint läge! Tyvärr lyckades vi inte hålla resultatet till halvtid. Ullfors kom fram längs vår högerkant och slog ett inlägg som studsade till en grön utanför straffområdet. Trots ett samlat försvar fick han iväg ett riktigt bra skott som studsade via vänstra stolpen och in i mål utan chans för Simon och det var 2-1 i paus efter en väl genomförd halvlek av oss.
I den andra halvleken tog Ullfors över lite mer. Vi fick kortare anfall än i den första halvleken och vann inte lika mycket närkamper på mitten. De fortsatte att komma runt främst på vår högersida och hade ett farligt kvitteringsläge efter ca 10 minuter men skottet gick utanför den bortre stolpen. Vi försökte dra ner på tempot, men efter knappt 70 minuter kom kvitteringen. Vi fick inte undan en boll från straffområdet ordentligt utan en grön mötte istället bollen med ett nytt bra skott som återigen satt otagbart, den här gången mot den högra stolpen, 2-2.
Inte ens 10 minuter senare kom 3-2 också, på ett motlägg. En Ullforsare kom från vår högersida och bröt in i straffområdet. Simon kom ut och Jocke blockerade skottet, men tyvärr studsade bollen tillbaka på den gröna och studsade in i målet. Kort efter var vi nära att kvittera till 3-3 när Mehdi fick bollen, drog målvakten och la bollen mot det öppna målet. Tyvärr fick han ingen vidare träff utan bollen gick i insidan av stolpen och rensades sedan bort. Vårt jubel för mål var förgäves då domaren lät spelet fortgå och från min position såg jag inte om bollen var över linjen.
Vi försökte nå en kvittering in i slutet, men orkade inte få något riktigt tryck på dem. Istället avslutades matchen med att Jocke fick sitt andra gula kort sedan han reagerat på en Ullforsfrispark. Domaren tillät tufft spel genom hela matchen, men varnade direkt vid protest och det var så nästan alla våra kort kom till.
Vi gör en riktigt bra första halvlek, men tyvärr får de sin 1-2-reducering för snabbt och hade vi hållt 2-0 i paus kunde det nog ha gått vägen. Vi har i alla fall varit närmare poäng i båda matcherna på hösten än vad vi var i någon match på våren, så förhoppningsvis ska resultaten gå mer i våran väg snart.
Österlövsta följde upp vinsten mot oss med att förlora med hela 6-0 hemma mot Wattholma B som var det lag som låg närmast framför oss. Därmed är det nu istället H/Ö FF B som är det lag vi främst jagar och de är 9 poäng före oss. I nästa match möter vi obesegrade Rex, en riktigt tuff nöt att knäcka!
//Berra
Kommentarer