Laguppställning
Ledare
Inför match / Referat
Inför match / Referat
Besök hos serieledarna
8 maj 2014 0 kommentarer
Förra veckan studsade vi tillbaka från den snöpliga premiärförlusten mot Månkarbo på bästa sätt, åtminstone resultatmässigt. Det blev seger mot Vesta med 3-2 efter ett sent avgörande. Trots vinsten så finns det en del att förbättra i spelet och det kan behövas nu när det troligen väntar tuffare motstånd.
Det blir 2 förändringar i truppen jämfört med senast. Rasmus Jansson är bortrest och Markus Söderholm gjorde illa sig på en träning i veckan. De ersätts av Anton Alvarsson och Johan Jelleryd.
Wattholma har hållit till i Division 5’s övre regioner i flera år nu, men inte riktigt lyckats blanda sig i den absoluta toppen. I år har de dock inlett på bästa sätt och leder serien efter 2 omgångar så kanske de kan bli ett topplag i år?
I första omgången blev det seger hemma mot Ullfors med 3-0. Det första målet kom precis före paus, men sen dröjde det till den 78:e minuten innan 2-0-målet föll. WIF verkar, enligt det egna referatet, ha spelat ett lugnt och stabilt försvarsspel och hade bra kontroll på händelserna under majoriteten av matchen.
I förra omgången vann WIF i Rasbo med 3-1 efter en mycket bra öppning. De hade 2-0 redan efter 14 minuter, båda målen kom efter långa inkast. Rasbo reducerade kort efter och hade sedan initiativet (enligt Rasbos referat). Men mitt i den andra halvleken föll det matchavgörande 3-1-målet - återigen efter ett långt inkast!
Wattholma och vi har följts åt i seriespelet på senare år och de är de enda i serien som vi (snart) spelat mot 4 år i rad. I alla 3 tidigare säsonger har Wattholma slutat 4 placeringar framför oss i tabellen – men vi närmar oss poängmässigt! 2011 var vi 16 poäng bakom dem, 2012 var vi 8 poäng efter och förra säsongen var WIF ”bara” 7 poäng före oss på sin 3:e plats, medan vi slutade 7:a. Kommer vi ikapp dem i år? Just nu är vi - 4 placeringar bakom dem...
Senaste mötena
2013 – Div 5 Norra – Karlholm-Wattholma 1-0 Mål: Rasmus Jansson
2013 – Div 5 Norra – Wattholma-Karlholm 4-1 Mål: Patrik Johansson (straff)
2012 – Div 5 Östra – Karlholm-Wattholma 2-2 Mål: Jocke Wadberg, Jonas Bodin
2012 – Div 5 Östra – Wattholma-Karlholm 2-1 Mål: Jocke Wadberg
2011 – Div 5 Västra – Wattholma-Karlholm 4-1 Mål: Adam Olsson
2011 – Div 5 Västra – Karlholm-Wattholma 1-2 Mål: Mikael Jonsson
I förra säsongens möte på Änglavallen inledde vi piggt och efter att bollen studsat upp på en arm så gjorde Putte 1-0 på straff redan efter 5 minuter. Vi höll 1-0 till paus efter en jämn halvlek, men kvitteringen kom redan 4 minuter in på den andra. Wattholma hade ett litet övertag och avgjorde matchen med 2 snabba mål med kvarten kvar och avslutade med 4-1 i slutet.
I augusti tog vi revansch på Rönningen. Båda lagen hade bra chanser att ta ledningen men 0-0 stod sig till 76:e minuten. Då fick Rasmus bollen i straffområdet. Han var felvänd men tilläts vända upp och sätta matchens enda mål i en mycket jämn och tät match.
Matcherna mot Wattholma brukar bli jämna tillställningar och vi har ofta tappat poäng mot slutet av matcherna, särskilt på Änglavallen. Det kommer säkert bli en tuff match imorgon igen, men gör vi en bra match ska möjligheterna att vi har med oss poäng hem vara goda!
//Berra
Inga poäng efter sen vändning
12 maj 2014 0 kommentarer
Startelvan
Jimmy
Berra-Jocke K-David-Nermin
Adam J-Jocke W-Putte-Sjöberg-Adam O
Jonas
Det var en rätt jämn start på matchen. Båda lagen var framme och hotade i straffområdena men det var inga riktigt heta målchanser i inledningen. Wattholma spelade ganska rakt och försökte hitta ytor bakom vår backlinje men vi låg oftast bra i positionsspelet. Wattholma skapade ett par hörnor och där var de starka, men vi lyckades reda ut dem. Jonas jobbade sedan bra nere på vänsterkanten och slog ett hårt inlägg mellan målvakten och framrusande KGoIF-spelare, men tyvärr nådde ingen bollen.
Efter 34 minuter fick Jonas bollen på vänsterkanten igen. Han tog sig förbi en försvarare och in i straffområdet och hakades upp. Domaren blåste för straff och den satte Jonas själv efter att målvakten kastat sig åt fel håll. Kort efter hade WIF bollen i mål. De spelade runt på vår högerkant och det slogs ett flackt inlägg som stöttes i mål från nära håll, men det dömdes bort för offside. Precis innan paus skapade de en högerhörna. Den slogs mot bortre stolpen och nickades hårt mot mål, men bollen for utanför vänstra krysset. 1-0 till oss efter en rätt bra halvlek.
I den andra halvleken fick Adam O tidigt ett fint läge att göra 2-0. Jonas slog en perfekt djupledspassning och Adam löpte sig fri, men avslutet gick på den utrusande målvakten. Men den andra halvleken kom att tillhöra hemmalaget som hade ett stort bollinnehav. Vi fick ägna oss åt försvar med hela laget och gjorde det bra. Men när vi sedan fick tag på bollen lyckades vi inte med särskilt många passningar inom laget innan vi blev av med den igen, så det blev en rätt jobbig halvlek.
Efter en högerhörna blev det lite kaotiskt i straffområdet och WIF tryckte till slut bollen över linjen, men målet dömdes bort efter att domaren sett en ojusthet mot Jimmy. Annars hade WIF svårt att skapa farliga kvitteringslägen, det var mest skott utifrån som vi hade bra koll på. Vi fick en del kontringslägen när WIF tryckte på framåt. Det bästa hade Avdo, men då räddade WIF-målvakten.
Med mindre än 10 minuter kvar såg det ljust ut, WIF verkade ha kört fast och vi försvarade oss fortsatt bra. Men i 87:e minuten lyftes en boll bakom backlinjen. En orange spelare var snabbast fram, fick snabbt kontroll på bollen och avslutade behärskat med ett skott på halvvolley. Tungt, men värre skulle det bli... I den 89:e minuten lyftes en ny boll in i straffområdet. Jimmy kom ut och skulle boxa bort bollen men stoppades av en armbåge samtidigt som WIF fick bollen mot mål. Jocke K och Berra rusade till men kunde inte hindra bollen från att sakta gå in vid Jimmys högra stolpe. Domaren såg ut att fundera på att döma bort målet igen, men dömde till slut mål. Vi protesterade, men det hjälpte ju inte. Vi fick en frispark i slutet och fick läge att flytta upp hela laget, men ingen het kvitteringschans kom ut av den och domaren blåste sedan av matchen.
Vi gör en bra arbetsinsats och försvarar oss bra med hela laget. Därför känns det väldigt tungt att inte ens få med sig 1 poäng från den här matchen. Men vi blir sårbara när vi inte lyckas hålla bollen inom laget under några längre perioder och ger man motståndarna chansen att anfalla tillräckligt många gånger så kommer de till slut att skapa heta chanser.
Vi halkade nu ner på 8:e plats i tabellen. Wattholma och Tärnsjö har fortfarande max-poäng efter 3 omgångar medan Ullfors och Vesta står kvar på 0. I nästa omgång väntar målsnåla nykomlingen Harg-Östhammar hemma på Rönningen.
Wattholmas referat HÄR
//Berra
Kommentarer