Laguppställning
Ledare
Referat
Tung förlust mot Stenkullen GoIK
22 aug 2022 0 kommentarer
Jonsereds IF – Stenkullen GoIK 0-3 (0-0)
53´ 1-0 Stenkullen GoIK
66´ 0-2 Stenkullen GoIK
75´ 1-2 Stenkullen GoiK
Varning: Linus Carestam, Linus Tingstrand och Philip Säyläs
Efter den mindre starka prestationen mot Gårda BK hoppas vi studsa tillbaka till ett drivande och fokuserat Jonsereds IF. Ett JIF som är beslutsamma och fortsatt redo att göra jobbet fullt ut i alla skeenden av planen. Vi gästas av Stenkullen GoIK som förtjänar mer poäng än man tagit, man har en bra blandning av rutinerade samt unga hungriga spelare. Vårens möte blev en tuff batalj ute i Stenkullen där vi stod som segrare med uddamålet 3-2.
Första halvlek
Matchens inleds ganska omgående med att hemmalaget Jonsereds IF tar tag i taktpinnen. Första 10 minuterna har vi tre bra målchanser, första redan efter två minuter då Stenkullens vänsterback i speluppbyggnaden ska passa hem till målvakt men istället frispelar Nils Asteberg som från straffpunkten försöker avsluta direkt men Stenkullens målvakt kommer ut perfekt och gör en mycket fin räddning. Vi får därefter en fin omställning som slutar med att Gustav Kristensson kommer fri i vänstra delen av straffområdet men får till ett tamt avslut innan vi har ett bra etablerat anfall som avslutas med att Oskar Andersson får till ett bra skott som tyvärr gick precis över ribban. Resterande del av halvleken är mer jämn utan alltför många klara målchanser. Halvtid 0-0.
Andra halvlek
Andra halvlek inleds lite som första avslutades, det är ett jämnt ställningskrig utan de där klara målchanserna. Men plötsligt (min 53) är vi oerhört passiva i flera moment när Stenkullen har inkast runt mittlinjen. En längre boll slåss bakom vår backlinje där Stenkullens för dagen duktiga anfallare Olle Freij utnyttjar vår passivitet till fullo och fri med Philip i målet gör han inga misstag utan trycker upp bollen stenhårt i nättaket, 1-0. Av bara farten gör bortalaget inte bara 2-0 utan även 3-0, båda av hårt jobbande Jonathan Dos Santos. Matchen slutar 3-0 till Stenkullen GoIK.
Summering
Vi pratade inför matchen om att alla måste ta ansvar, men ledningsmålet Stenkullen gör kommer då flera spelare i flera lagdelar inte gör jobbet som förväntas. Det är beteenden som inte är ok, om man inte nöjer sig med att vara ett lag som vinner matcher ibland. Vi vill vara ett lag som försöker vinna varje match och då har man inte råd att bjuda sin motståndare på sådana fördelar. Förlusten är både tung och på många sätt onödig samtidigt som vi inte ska ta något från Stenkullen som ville mycket mer än oss och vinner över 90 minuter fullt rättvist. Vi får ta nya tag och studsa tillbaka så snabbt som möjligt. Redan till helgen har vi en jäkla trevlig utmaning i toppmatchen mot Finlandia/Pallo IF. Där hoppas vi på stor stöttning från våra trogna sympatisörer i jakten på en bra prestation som förhoppningsvis även leder till tre poäng. Väl mött då!
Kommentarer
Tabell
Division 4A Herr | M | V | O | F | GM | IM | +/- | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
22 | 15 | 4 | 3 | 66 | 21 | 45 | 49 | |
22 | 13 | 5 | 4 | 53 | 22 | 31 | 44 | |
22 | 14 | 2 | 6 | 64 | 41 | 23 | 44 | |
22 | 12 | 5 | 5 | 42 | 26 | 16 | 41 | |
22 | 9 | 5 | 8 | 44 | 33 | 11 | 32 | |
22 | 8 | 8 | 6 | 42 | 32 | 10 | 32 | |
22 | 7 | 9 | 6 | 33 | 32 | 1 | 30 | |
22 | 8 | 1 | 13 | 31 | 55 | -24 | 25 | |
22 | 4 | 10 | 8 | 42 | 43 | -1 | 22 | |
22 | 5 | 7 | 10 | 35 | 52 | -17 | 22 | |
22 | 3 | 4 | 15 | 23 | 62 | -39 | 13 | |
22 | 2 | 4 | 16 | 26 | 82 | -56 | 10 |
Kommentarer