Dela nyhet
Karlsson förlänger!
11 jun 2024 0 kommentarer

Vi är stolta över att kunna meddela att vår målvakt Tim Karlsson har valt att förlänga sitt kontrakt och kommer att spela för vårt division 2-lag även kommande säsong!
Tim (född 2005) började sin innebandyresa i Grimsta, fortsatte till Väsby IBK, och anslöt till Järfälla säsongen 20/21. Han har varit en viktig del av laget och spelat 49 matcher där han förstehandske i majoriteten av matcherna. Tim har utvecklats enormt under året och har tagit stora kliv framåt i sitt målvaktsspel.
Sportchefen Daniel Norman kommenterar: "Tim har visat en fantastisk utveckling och vi är mycket glada att han valt att stanna kvar hos oss. Hans vilja att bli bättre och hans förmåga att prestera i pressade situationer bådar gott för framtiden. Det ska bli riktigt spännande att få se han utvecklas ytterligare!"
Vi ser fram emot att följa Tims fortsatta framgångar i laget och önskar honom lycka till den kommande säsongen!