Nyheter från sektionen
Herr div 2: tillbaks i Skeppet!
7 mar
Herr div 2: Ingarö IF vs Väsby AIK
21 feb
Fredagsfest: igen!
17 jan
Nyheter från Ingarö IF
Rapport från årsmötet
17 mar
Bordtennis: tjejträning i Skeppet
17 mar
Föreläsning Patrick Thorneus
12 mar
Stöd oss i föreningen och få 25% på fotbollsskor!
27 feb
Kalle Högberg nominerad till Årets Värmdöbo!
19 feb
Seniormotion 65+
19 feb
Frentab förlänger som huvudsponsor!
6 feb
Årsmöte Ingarö IF söndag 16 mars
31 jan
Aktuellt på innebandyfronten
16 mar, 19:10 0 kommentarer
Information som även skickats ut per mail den 11 mars.
Endast träning på tisdagar
Från och med nu är det bara träning på tisdagskvällarna. Många av killarna har flera fotbollsträningar i veckan, varför det blir svårt att hinna med två innebandyträningar också. Tisdagsträningarna fortsätter fram till påsklovet.
Matcher kvar på säsongen
Tre matcher återstår den här säsongen:
- 22/3, kl. 12.00 borta mot FBI Tullinge
- 29/3 hemma mot Västerhaninge IBK (10.30) och Salems IF (13.00)
Mälarenergi Cup i Västerås 11-13/4
Boende på skola och mat är bokat och betalt för de som anmält sig till cupen. En inbjudan för att fånga in vilka som vill åka buss/bil kommer att skickas ut när vi fått våra matchtider. För föräldrar som vill bo över finns det fortfarande plats på enklare hotell på Hässlö och mindre stugor att hyra av Björnögården.
SM-final i innebandy 26/4 - betala senast den 18 mars
Roligt att det fanns intresse för att gå på SM-finalen som en avslutningsaktivitet för laget (11 spelare och 7 ledare är anmälda). Den 11 mars skickades betalningsavier ut ut via Digitala lagkassan. Betala senast den 18 mars. Ingen särskild app behövs - det är bara att kicka vidare till Swish.
Leo ska ut och resa i höst
Vid samlingen i tisdags berättade Leo att han ska åka jorden runt i höst och därför inte kommer att träna laget efter sommaren. Kul för Leo men tråkigt för laget! Vi räknar med att hitta en ersättare för Leo inför nästa säsong.
Inför vårsäsongen 2024/25
6 jan, 23:29 0 kommentarer
Träningar
Träningarna fortsätter på samma sätt som tidigare, med skillnaden att vi inleder tisdagsträningarna med en löprunda runt elljusspåret. Leo Fristedt är fortsatt huvudansvarig för träningarna. Föräldratränare hjälper också till och William Ring håller i målvaktsträningarna. Liksom tidigare skickas separata kallelser ut till målvaktsträningarna på fredagar.
Till tisdagsträningarna bjuds fyra P13 in. Vi får bättre träningar med ytterligare några spelare och även bra då vi ibland behöver låna in spelare till våra matcher. De fyra P13 alterneras varannan vecka. Till torsdagsträningarna bjuds några F10-12. Tanken med upplägget är också att det ska vara utvecklande och kul att träna med andra än sitt ordinarie lag.
Seriematcherna
Seriespelet fortsätter fram till slutat av mars. Samtliga spelare (P10-12) bjuds in till samtliga matcher. Är det fler än 14 anmälda till en match kan träningsnärvaron vara avgörande för vilka som spelar. Är det för få anmälda tillfrågas de spelare från F10-12 och P13 som tränar med oss.
Mälarenergicup i Västerås den 11-13 april
Ett lag är anmält till cupen (efter intresseanmälan i december). Vi återkommer med praktikaliteter som transport, boende m.m. så snart vi får mer information. https://malarenergicup.vib.se/
Behov av föräldrainsatser
Våra barns möjlighet att idrotta bygger på ideella insatser från oss föräldrar. Förutom den tid som vi tränare lägger ner behöver föräldrar bemanna kafeterian (några pass per säsong) samt hjälpa till vid Paradisloppet (en gång under våren). Vi försöker dela upp insatserna så rättvist som möjligt och i god tid så att ni har möjlighet att planera.
Vi har valt att ligga lågt med försäljning till lagkassan
Flertalet av killarna spelar även fotboll. Att även till innebandylagets lagkassa sälja Bingolotter och annat har vi hittills avstått ifrån. Istället betalar var och en kostnaderna för de cuper vi deltar i. Är någon förälder intresserad av ordna någon aktivitet för att stärka lagkassan är det naturligtvis välkommet.
Har ni tankar och idéer kring innebandyn ring eller maila Per 070-8110726 perfranz71@gmail.com.
Inför innebandysäsongen 2024/25
25 aug 2024 0 kommentarer
Träningar
Torsdagen den 5 september drar träningarna igång. Vi samlas kl. 19 i omklädningsrummet och har halltid kl. 19.15-20.30. Leo Fristedt är huvudansvarig för träningarna. William Ring håller i målvaktsträningen, men hjälper även till med den övriga träningen tillsammans med föräldratränare.
Då fotbollssäsongen fortfarande pågår för många av killarna har vi endast träning en gång i veckan under september. Preliminärt drar tisdagsträningarna (kl. 19.15-20.45) igång från och med den 1 oktober.
Onyxcupen i Nyköping
Som uppstart inför seriespelet har vi anmält ett lag till Onyxcupen den 20-22 september. Det är 16 killar och 3 ledare (Mia, Per och Niklas) som anmält sig. Boende och mat är ordnat för killarna och ledarna.
Om föräldrar vill stanna kvar och ännu inte ordnat boende kan ni kontakta Good Morning Hotels i Nyköping där laget kommer att bo. Ange koden Onyx så kan ni får rabatt. Viss hjälp med skjuts mellan hotellet anläggningen kommer att behövas. När speltiderna är klara återkommer vi med mer info och samordning kring cupen.
Seriematcherna
Vi har anmält två lag till seriespel. Det ser ut att bli 44 matcher totalt, dvs 22 matcher per lag. Matchtiderna är ännu inte spikade. Säsongen pågår från slutet av september till slutet av mars.
Behov av föräldrainsatser
Våra barns möjlighet att idrotta bygger på ideella insatser från oss föräldrar. Förutom den tid som vi tränare lägger ner behöver föräldrar bemanna kafeterian (några pass per säsong) samt hjälpa till vid Paradisloppet (en gång under våren). Vi försöker dela upp insatserna så rättvist som möjligt och i god tid så att ni har möjlighet att planera. Denna sida av ungdomsidrotten kan kännas lite betungande ibland, men förhoppningsvis vägs den med råge upp av den glädje och utveckling som vi ser att idrottandet ger.
Vi har hittills valt att ligga lågt med försäljning av Bingolotter och annat som kan ge pengar till lagkassan. Om någon är intresserat att ansvara för detta hör av er till Per eller Maria gärna före den 12 september.
Lämna gärna tankar och idéer inför vårt tränarmöte den 12 september
Efter träningen den 12 september kommer innebandytränarna att träffas för att dela upp roller och planera för den kommande säsongen. Har ni tankar och idéer som vore bra att diskutera vid mötet ring eller maila Per 070-8110726 perfranz71@gmail.com.
Träningstider och matcher under hösten 2023
30 sep 2023 0 kommentarer
Matcher
Seriespelet drar i gång den 1 oktober och håller på till slutet av mars. Under jul och nyår är det några veckors uppehåll.
Vi har två lag anmälda till seriespelet. Alla i truppen bjuds in att spela i samtliga matcher (totalt ca 30 matcher). Blir det fler än 16 anmälda till en match får någon står över. Se till att svara på inbjudan innan de stängs.
Träningar
Från oktober tränar vi både tisdags- och torsdagskvällar. Tills vidare gäller följande tider. Starttiden avser när vi samlas.
- Tisdagar 19.00-20.30
- Torsdagar 18.20-20.00.
Träningstider jullovet
20 dec 2021 0 kommentarer
Träning under jullovet:
- Tis 21 dec Träning 17.30 - 18.30
- Tor 23 dec Ingen träning
- Tis 28 dec Träning 17.30 -18.30
- Tor 30 dec Träning 18.00 - 19.15
- Tis 4 jan Ingen träning
- Tor 6 jan Ingen träning
- Tis 11 jan Träning 17.30 - 18.30
Nästa match är lör 15 januari.
/Ledarna
Fler nyheter
Kommande aktiviteter
Lör 22/3
12:00-14:00 |
Match mot FBI Tullinge
Trädgårdsstadshallen (Tullinge) |
Tis 25/3
19:30-20:45 |
Träning
Brunns sporthall |
Lör 29/3
10:30-12:30 |
Match mot Västerhaninge IBK
Ingarö Sporthall |
Lör 29/3
13:00-15:00 |
Match mot Salems IF
Ingarö Sporthall |
Tis 1/4
19:30-20:45 |
Träning
Brunns sporthall |
Tis 8/4
19:30-20:45 |
Träning
Brunns sporthall |
Fre 11/4
16:00-23:59 |
Mälarenergi Cup
Västerås |
Lör 12/4
00:01-23:59 |
Mälarenergi Cup
Västerås |
Sön 13/4
00:01-18:00 |
Mälarenergi Cup
Västerås |