Dela nyhet
Information inför hösten
16 aug 2024 0 kommentarer
Nu har vi kickstartat hösten med att dra igång ordinarie träningar och spelat två roliga cuper. Här kommer allmän info som ni föräldrar behöver ha koll på.
Seriespel
Nu drar höstens seriespel igång. Vi har valt att anmäla fyra lag istället för tre som vi haft tidigare. Detta för att öka möjligheten för barnen till mer matchspel. Vi kommer alltså ha ungefär fyra matcher/vecka, på olika dagar och tider. Alla barn spelar alltså inte samtidigt. Håll koll på kallelser och som tidigare önskar vi att ni svarar så snabbt som möjligt så vi kan planera på bästa sätt. De fyra lagen är anmälda till olika nivåer och vi tränare ser till att alla barn får spela där de får bäst möjlighet till utveckling.
Uppmuntra gärna era barn att komma och titta på matcher när de själva inte spelare.
Samåkning och bensinpengar
Till bortamatcher utanför stan önskar vi att vi kan samåka i så stor utsträckning som möjligt. Skriv i kallelserna om ni kan köra alternativt om ert barn behöver skjuts. Vi behöver turas om och hjälpas åt att skjutsa.
De barn som åker med någon annan till längre bortamatcher swishar 50kr/barn till den som kört.
Cuper
Vi har bokat in två cuper i höst. Select cup i Örebro som spelas 18-20 oktober, och Smedby AIS cup i Norrköping 13 oktober.
Vi har valt att anmäla ett lag till respektive cup, där vi kommer spela på olika nivåer. Även här ser vi tränare till att era barn får spela där de får mest och bäst utveckling.
Närvaro på träning
Vi ser att närvaro på träning är viktigt för att spela match och cuper, och träningsnärvaro kommer genera mer matchtid.
Vi uppmuntrar självklart till att barnen håller på med fler idrotter. Är det så att fotbollsträningarna krockar med någon annan idrott så prata med oss ledare så vi vet om det och tar hänsyn till det.
Föräldraansvar
Precis som tidigare behöver vi fortsätta hjälpas åt. Alla föräldrar är viktiga i det som sker runt omkring laget för att allt ska fungera på bästa sätt.
Föräldragruppen organiserar det som händer utanför fotbollsplanen, och återkommer om upplägg för hösten (kiosker, ekonomi mm). Vi vet att vi kommer behöva fylla på lagkassan.
Vi vill också att ni hjälper era barn att komma i tid till samlingar. Gärna fem minuter innan vi ska börja.
Bemötande och sammanhållning
Vi fortsätter prata med barnen om det viktiga i att vi bemöter varandra, motståndare och domare på ett respektfullt sätt. Barnen gör det riktigt bra! Vi önskar ändå att ni hjälper oss bli ännu bättre så fortsätt gärna prata om det hemma; bemötandet på fotbollsplanen är precis lika viktigt att vi är bra på som att vi ska spela bra fotboll (i både med- och motgång).
Nu ser vi fram emot en rolig höst tillsammans!
Vid frågor, kontakta Robert.