Dela nyhet
IFK Sunne - IF Nyedshov 3 - 1
3 mar, 14:12

IFK besegrade IF Nyedshov med 3 - 1. Hemmapremiären (Fryxellska) för året skedde under helgen mot IF Nyedshov under bra väderleksförhållanden.
Matchen var som vanligt vid denna tid på året ömsom vin och ömsom vatten. IFK var det något bättre laget hela matchen men Nyedshov gav oss ett bra motstånd. de spelade bra fotboll och var duktiga i passningsspelet.
Oskar Persson gav IFK ledningen med 1 - 0 mitt i första halvlek med att bra avslut/skott från straffområdeslinjen efter lite spel i och runt straffområdet. Några minuter senare kvitterade Nyedshov från nära håll där vi blev bolltittande. Strax före paus placerar Hannes Karlsson säkert in 2 - 1 på ett bra inspel.
Andra halvlek var ganska lik den första där IFK har greppet men där Nyedshov inte var ofarliga. Avgörandet kom strax före slutsignalen då Olof Palmberg "tråcklade" sig fram och säkert satte 3 - 1 (hans första i IFK).
IFK luftade nästan hela truppen (19 st) så det blev en hel del byten i andra halvlek men det påverkade inte spelet nämnvärt. En ny träningsvecka står framför oss innan det till helgen (lördag 12.00) är match mot IFK Munkfors, även det på Fryxellska.
Bra spelare:
Alla klarade sig bra då det var första matchen för en del, i det defensiva ser Linus Nilsson ut gå mot en lika stark säsong som 2024. I det offensiva är Anton Johansson den som skapar mest även om han borde gjort 2-3 mål på sina möjligheter. Det är även några till som bör kunna ta vara på möjligheter som de fick men det kommer säkert med lite mer träning.