Laguppställning
Referat
Seger i åttondelen
16 maj 2013
DM-åttondelen mot Nässjö FF slutade i en stabil 4-0-seger efter att vi haft ledningen med 2-0 i paus, och därmed har vi nu säkrat en plats i kvartsfinalerna.
Matchinledningen är dock jämn och det står och väger lite första 15. Nässjö skapar ett par chanser och Gustaf får göra något fint ingripande. När matchbilden börjar sätta sig är det dock vi som tar kommandot och 1-0 kommer efter 26 minuters spel. Ekström tar sig runt på vänsterkanten och slår ett inlägg som rensas undan halvdant av Nässjö-spelare. Etrit fångar upp i utkanten av straffområdet och dunkar in ledningsmålet på halvvolley. Ett vackert avslut!
Därefter har vi en bra period. 2-0 kommer fem minuter senare efter att José kommit runt på högerkanten och med ett inlägg hittat Samuel som helt ren framför mål sätter bollen i nät.
Vi ger tillbaka initiativet till Nässjö litegrann sista fem minuterna av halvleken, men har trots allt en tvåmålsledning med oss in i paus.
I andra halvlek har vi ganska god kontroll på händelserna. Nässjö är dock inte ofarliga och skapar under halvleken ett par riktigt vassa chanser som Gustaf gör fina räddningar på. Bland annat har de ett friläge från halvplan efter att vi inte varit förberedda på omställningen efter en offensiv hörna.
Vid det tillfället har vi dock redan gjort 3-0. Återigen kommer vi förbi på kanten och den här gången är det Samuel som hittar in till Josip som rakar in bollen i öppet mål.
4-0-målet kommer till i slutminuten efter en fin individuell prestation från Agon som gör sin motståndare och sätter bollen vid målvaktens högra stolpe.