Laguppställning
Ledare
Referat
IFK J - Torslanda IK 3 - 1 (2-1)
6 okt 2014
IFK J fick besök av Torslanda från Göteborg denna sommarlika oktoberdag. För vår del var matchen oviss innan. Frågan var hur vi skulle klara oss utan Eki Sherotanovic och Kush Preteni som var så bra nere i Malmö förra helgen. Dessutom utan Ellis Culum som var i Stockholm med skolan och var ännu bättre i Malmö. Eller Endi Dedic som var sjuk. Han gjorde tre mål mot Hässleholm för ett par veckor sedan.
Vem skulle göra målen? Vem skulle ta över dirigentrollen på mitten?
Tja, mittbackarna steg fram. José Serey, som i en timme spelade forward och Zenel Dautaj gjorde ett mål var och på övertid punkterade Mirnel Vejsovic matchen. Mirre har varit borta i sex veckor och var egentligen inte tränad för att spela men fick hoppa in via återbuden. Han satte den sista på övertid och fram till dess slet Torslanda hårt för en kvittering.
Dirigentrollen tog Josip Maracic hand om med tre, fina målgivande passningar på sitt konto.
Vi var bra i första halvlek och skulle lett med ett par mål. I början av andra hade vi vår bästa period och skulle definitivt avgjort matchen med flera målchanser men en storspelande bortamålvakt klarade det mesta.
Sedan kommer Torslanda in i matchen och börjar trycka på. IFK säkrar med fem man i backlinjen. Det är nära några gånger men med rejäl kämparglöd håller vi rent och kontrar in ytterligare ett mål.
Starkt gjort. Vi är fortfarande med om andraplatsen. Idag klättrade vi två placeringar.
Nästa söndag är det en nyckelmatch nere i Malmö mot starka Kvarnby. Vi får tillbaka lite spelare förhoppningsvis och ska göra allt för att vinna.