Dela nyhet
Matchrefererat Huddinge HK - Tyresö
25 aug 2023 2 kommentarer
![](https://images.svenskalag.se/3ecbd6db-f90f-4da5-8c9e-0cd3e179a625/IMG_0652.jpg?0)
En ny säsong har startat. Onsdagen den 23:e augusti 2023 drog tävlingssäsongen 2023/24 igång med hemmamatch i Huddingehallen i ATG Svenska Cupen mot Tyresö. Det var en match som innehöll massor med saker. Här är några exempel: mycket publik, debut i huddingetröjan för 3 spelare (även om en av dem redan har provat på tröjan tidigare), dramatik och nerv, en spelare som gjorde 13 mål (men inte så många i andra halvlek), en del uppstartsnervositet men tyvärr en förlust i en jämn match mot ett lag som är sedan länge etablerat i allsvenskan och med högre ambitioner.
ATG Svenska Cupen innebär att matcherna börjar med shoot-outs och det är ett moment i sig själv. Eftersom både vi och Tyresö spelar i allsvenskan så skulle vi göra 3 shoot-outs var. Lagen kastades alltså in i hetluften direkt. Moa Ahlgren, Isa Ljungholm och Tindra Sundin fick chansen för vår sida och som de gjorde det. Alla satte sina shoot-outs vilket är oerhört starkt. Dessutom glömmer vi inte hur Nathalie Skrinde limmade en shoot-out för Tyresö och när de dessutom missade ytterligare än så var ledningen 3-1 till oss när själva matchen startade. Underbart!
Inledningen var relativt jämn och efter 10 minuters spel var ställningen 7-7 vilket innebär att Tyresö hade tagit in den ledningen vi skaffade oss under shoot-outen. Vi ska vara ärliga och säga att framåt var det lite trevande och det finns lite mer att göra det men trots det fick vi in bollar från flera olika positioner vilket var positivt. En sak lyckades vi dock inte alls med och det var att stoppa deras M6. Det ena inspelet efter det andra levererades och blev det inte mål så var det straff och då gjorde hon mål de dem också. Det gjorde tyvärr att från minut 10 till minut 25 så är resultatet 2-9 och man börjar fundera på vart det är på väg då ställningen plötsligt är 9-16. Slutet av andra halvlek ändrar dock den känslan rejält. Vi tar tag i matchen igen och hyfsar till siffrorna rejält vilket gör att vid pausvilan är ställningen 14-18.
Tuffare attityd i försvarsspelet och en enorm vilja framåt krävdes och i andra halvlek började marken darra i Huddingehallen. Vi släpper till mycket mindre bakåt och Nathalie Skrinde spikar nästan igen. Motståndarnas avslut blir mer osäkra och vi känner vittring. När halva andra halvlek är spelad har vi kommit ikapp och ställningen är 22-22. Nu är det kamp. Det ska poängteras att under denna sekvens drabbas vi dessutom av en utvisning på 4 minuter. Vi vinner den sekvensen med 2-0. Resten av matchen är en kamp och tyvärr lyckas vi inte riktigt stänga till. Det blir en snöplig förlust med 24-26, men vi har visat att vi kan utmana etablerade allsvenska lag.
Den första tävlingsmatchen kan sammanfattas med några tankar. Det är oerhört skönt att vara igång även om hallen var kokhet. Det finns absolut mer att göra men att i nuläget prestera som vi gör är mycket starkt. Särskilt i andra halvlek utmanar vi alla och handbollsfebern stiger i Huddinge. 3 av våra 4 nyförvärv fick omedelbart göra entre och alla noterades i målprotokollet. Varmt välkommen in här till Tindra Sundin, Fanny Axerell Björkman och Livia Sjölin. Nu ska vi ta den här erfarenheten vidare och vi behöver inte alls skämmas för vår plats i allsvenskan. Vi ska utmana resan har bara börjat. Härnäst väntar ny match i ATG Svenska Cupen på lördag klockan 16.00 mot Borlänge. Kom och stötta oss. Nu kör vi vidare!
Målskyttar: Tindra Sundin 4, Isa Ljungholm 4, Sol Karlsson 4, Nathalie Skogäng 3, Felicia Norsten Vikström 2, Thea Edlund 2, Cecilia Nordmark 2, Fanny Axerell Björkman, Moa Ahlgren, Livia Sjölin
Matchens lirare blev Nathalie Skrinde.
// Tomas Hjelström
Kommentarer
Göran 25 aug 2023
Tack för ännu ett härligt referat Tomas. Som ma har längtat. Trodde ett tag att jag skulle behöva skriva ett själv men det hade blivit torftigt och antagligen direkt felaktigt. Fortsätt skriv så läser jag😁
Tomas 25 aug 2023
Ett rent nöje