Laguppställning
Ledare
Referat
Bra utgångsläge i "halvtid"
27 okt 2018
![](https://images.svenskalag.se/82a2b6d3-3079-44bd-9b98-8ab948c621c9/2444836A-3740-4FED-B8F9-5DBBC740573B.jpg?0)
Smedby AIS-HIF 0-3 (0-2) Mål: Joel Wedenell, Mattias Andersson, Burim Rexhepi.
HIF gör en bra match och är ett par klasser bättre än hemmalaget. Tar tag i taktpinnen direkt. Jonas har inget svårare ingripande under 1:a halvlek.
HIF virkträff efter en halvtimme, sen lossnade det. Burim frispelar Wedenell som inte gör något misstag i 34:e min. Allt talar för att HIF skall öka på ledningen, och på stopptid kom det, Mattias nickar in bollen som Amen har lyrat in i straffområdet.
Dominansen är inte lika stor under 2:a. HIF spelar runt och blir kanske lite försiktiga. Avgörandet kommer 56:e då Burim vänder bort en försvarare och snyggt placerar in 3:an.
Det är ännu bara "halvlek", Smedby kommer till Hässleholm på lördag, matchstart flyttat till 15.00. Men visst är det ett bra utgångsläge inför 2:a halvan av kvalspelet.
Matchen sändes på ett par olika sighter, kommentatorn på plats berömde HIF:s spel och var imponerad av unge Viktor Christiansson som han utsåg till matchens lirare.
En rolig grej för oss lite äldre, en man kom fram och presenterade sig som HIF-målvakt under ett par år på 60-talet, nu boende i Norrköping. Det visade sig vara Gotlänningen Ruben Alvin som under ett par säsonger i div.II sågs vakta buren på Göingevallen. Han hade många frågor om sina f.d. lagkamrater och ledare och hälsar till alla som minns honom. Visst är där många roliga situationer inom idrotten.