Dela nyhet
v10
4 mar, 10:55 4 kommentarer

- Ungdomsträning torsdag kl 18 Ågesta
- Saltis snabbaste på söndag : Saltis Snabbaste
---------------------------
Nu är Vasaloppstävlingarna över och Stort grattis till alla som kämpade på under veckan.
Björn Diedrichs skrev så här om sin upplevelse av Öppet spår :
I Öppet Spår söndag igår var vi sju anmälda åkare från Hammarby Skidor varav sex kom till start och fem kom i mål. Föret var blött och mjukt vilket gav lite bekymmer med fästet och framförallt stavfästet, men glidet var ändå rätt okej i det stora hela.
Som vanligt när man åker i bajendress får man en del extra uppmuntran från publiken och andra åkare, men också en och annan gliring från folk som hejar på diverse klubbar som vanligen saknar egen skidsektion :-)
Mats
Kommentarer
Henry Nyberg 4 mar, 12:31
😮 Men det är ju jag på bilden! Har inte sett den tidigare och det är gammal bild. Instämmer också med Björns beskrivning av årets lopp. Körde min 22:a Vasa och detta var den jobbigaste, men tog mig i mål. ⛷😀
Kjell Torlén 4 mar, 13:20
Instämmer med Henry, det blev en lång och slitsam dag på jobbet i söndags!! Genomförde min 17 Vasalopp som helt klart hamnar i facket "väldigt jobbigt". Liksom Henry och Björn hittade jag fram till Mora bland alla spår....eller snarare "ickespår".
Mattias Strömberg 4 mar, 14:39
Körde mitt 20:e Vasalopp. Från startled 3 var det fina spår, lite sockrigt i kurvorna och sladdrigt på slutet. Dock märkte jag på startgärdet att jag fick jobba för att få bra fart. Det märktes på myrarna sen. Riktigt tungt första halvan. Sen gick skidorna lite bättre men då var jag rätt sliten. Men lyckades hyffsat att hålla trycket in i mål. Gled ändå in på min tredje bästa tid och placering. Och kvitterade sen ut min 20 årsminnesmedalj!
Jesper Eriksson 4 mar, 14:53
Jag åkte Nattvasan 90 i år, vi var väldigt bortskämda med förutsättningarna jämfört med Öppet spår och Vasaloppet. Hård och isig skatebädd, spåren såg också klockrena ut. Dock betydligt sämre efter Oxberg där Nattvasan 30-åkarna redan hade härjat.
Det var en häftig upplevelse att åka på natten med pannlampa, och det var också skönt att slippa trängseln i starten. Kan verkligen rekommendera för den som brukar åka Vasan men vill testa något lite annorlunda!