Dela nyhet
Välkommen hem Theo!
3 jul 2022 1 kommentar
Theodor ”Theo” Grahn behöver knappast någon introduktion för de som följt Habo Wolleys framgångar på ungdomssidan. Han har med stor framgång studerat, tränat och spelat på riksidrottsgymnasiet i Falköping de senaste tre åren.
För Habo Wolleys del har Theo har varit en tongivande spelare under flera år och bidragit stort till alla titlar som laget vunnit på ungdomsturneringar, SM och på beachen. Theo har en given plats i ungdomslandslaget sedan flera år men har pga ryggbesvär tvingats tacka nej till det just avslutade U20-EM-kvalet i Grekland.
På beachvolleyplanen har Theo varit minst lika framgångsrik. Förra året vann Theo bland annat Guld i JSM och tog hem segern i SBT i Umeå med partner Linus Isaksson. Inför 2022 var Theo rankad som 12:e bästa beachvolleybollspelare på seniorsidan i Sverige.
Utöver sin talang och alla framgångarna är Theo en mycket uppskattad spelare utanför planen och därför är Habo Wolley både stolta och glada att han inför hösten valt att signa för sin moderklubb!
Vi har tagit ett snack med Theo för att höra hans tankar:
När började du spela volleyboll och vad fick dig att fortsätta?
- Jag började spela volleyboll sommaren 2013, mest för att jag var lång tidigt. Det var tanken att vara ett komplement till fotbollen men med tiden tog volleybollen över mer och mer och jag märkte väl att jag hade en viss talang för det.
Vad är du mest stolt över hittills från åren inom volleyboll?
- Det jag är mest stolt över i min volleybollkarriär är att jag har representerat landslaget i olika klasser både inomhus och utomhus.
Hur gick dina tankar inför valet av klubb efter gymnasiet?
- Att spela i Habo kändes tillslut väldigt självklart. Mycket på grund av att det är min moderklubb och att jag känner klubben väl.
- Jag och grabbarna i laget har spelat en mängd olika ungdomsmästerskap tillsammans och det ska bli kul att se vad vi kan åstadkomma på seniornivå. Dessutom verkar det vara en bra miljö att utvecklas i.
- Klubbens rehab och fysträningsmöjligheter var även det en bidragande faktor.
Vad har du för förhoppningar för kommande säsong och framtiden?
- Som sagt, det ska bli kul att se vad vi kan åstadkomma med den unga truppen vi har.
- Ur mitt perspektiv siktar jag främst på att bli skadefri och utvecklas så mycket som möjligt den tiden jag är här. Planen är nämligen att göra en Beachvolley-satsning på Slow down nere på Koh Lanta (Thailand) tillsammans med Linus Isaksson. Oavsett om det blir inomhus eller utomhus är drömmen att spela på internationell nivå.
Habo Wolley hoppas på en snabb och lyckad rehab och ser fram emot att följa Theos utveckling både inomhus och på beachen!
skribent: Pekka Strandroth
Kommentarer
Jens Ottosson 3 jul 2022
Gott Theo! 🔴⚪️🤩