Laguppställning
Inför match / Referat
Inför match / Referat
Inför Friska Viljor
24 jun 2025 0 kommentarer
Haraldsängen, onsdag 26 juni kl. 19:00
Det vankas ångermanländskt prestige-derby när Gottne IF tar emot rivalerna från stan, Friska Viljor FC, på Haraldsängen. En match som inte bara handlar om poäng – utan om ära, hjärta och vem som regerar över regionens gröna revir.
Gottne IF går in i matchen med ett gott självförtroende. Laget har visat styrka på hemmaplan och kommer senast från en solid insats, även om man föll med 0–2 mot Umeå Akademi trots flera klara målchanser. Spelet har förbättrats successivt, och med publikens stöd på Haraldsängen har laget höjt sig gång på gång.
Friska Viljor har haft en mer ojämn vårsäsong dr man började stabilt men har haft en tyngre period när serien vände, men offensivt finns det alltid hot i deras omställningar.
Seger i Derbyt
26 jun 2025 0 kommentarer
Gottne IF visade klass i hetlevrat derby – tog livsviktiga poäng i jakten på uppflyttning
Det var inte bara ett derby, det var ett avgörande slag om både prestige och en plats i höstens uppflyttningsserie. När slutsignalen ljöd på ett regnigt Haraldsängen stod Gottne IF som segrare, efter en inledning där laget fullkomligt körde över gästande Friska Viljor FC.
Redan efter fyra minuter låg bollen i nät – Danny Harmon, lagkapten och evighetsmaskin, högg direkt på ett felbedömt inlägg från FV-målvakten och satte sitt sjätte mål för säsongen. Det var starten på en mardröm för Friska Viljor – och ett bevis på varför Harmon kallas distriktets bästa spelare.
Gottne fortsatte med ett högt tempo och aggressivt presspel som skakade gästerna rejält. I den 22:a minuten slog Natan Mokonen till med sitt första mål i Gottne-tröjan efter att tidigare ha missat ett öppet läge. Den kvicke yttern kom till klubben från Älgarna inför säsongen – och valde ett perfekt tillfälle att presentera sig för hemmapubliken.
– Det här känns skitbra faktiskt. Vi har krigat för det här, sa en nöjd Mokonen efter matchen.
Andra halvlek – röda kort, reducering och dramatik
Efter en total Gottne-dominans i första halvlek började FV lyfta spelet. Men deras ansträngningar försvårades rejält när Ludvig Kallin fick rött kort efter två varningar i 62:a minuten.
Sex minuter senare fick även Gottne-backen Mahdi Afzali sitt andra gula kort, och med elva mot tio passade FV på att trycka ner hemmalaget.
I den 71:a minuten reducerade Filip Siljander från straffpunkten och plötsligt levde matchen igen. Friska Viljor pressade på, men Gottne försvarade sig heroiskt – inte minst tack vare målvakten Emil Lundqvist, som svarade för flera matchavgörande räddningar i slutskedet.
Segern innebär att Gottne IF nu sitter i förarsätet inför helgens avslutning, där Täfteå väntar hemma på Haraldsängen.
Kommentarer
Tabell
| Div 2 Norrland Vår Södra 2025 | M | V | O | F | GM | IM | +/- | P |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 12 | 9 | 1 | 2 | 39 | 18 | 21 | 28 | |
| 12 | 8 | 0 | 4 | 32 | 19 | 13 | 24 | |
| 12 | 7 | 0 | 5 | 20 | 22 | -2 | 21 | |
| 12 | 5 | 1 | 6 | 18 | 21 | -3 | 16 | |
| 12 | 5 | 0 | 7 | 24 | 25 | -1 | 15 | |
| 12 | 3 | 1 | 8 | 19 | 30 | -11 | 10 | |
| 12 | 2 | 3 | 7 | 11 | 28 | -17 | 9 |
Kommentarer