Laguppställning
Referat
Förlust mot TFK efter årets sämsta match
1 kommentarer
Det blev förlust mot Trollhättans FK hemma på Ryrsjövallen med snöpliga 1-2. Detta var Götas klart sämsta match i år.
Allt kändes bra på uppvärmningen, vi hade mer eller mindre hela truppen frisk och alla kändes taggade. Men sen hände något, för till matchstart var det som bortblåst. Vi försöker gång på gång att få igång ett riktigt spel men vi sätter varandra i "skiten" hela tiden. Och när vi försöker hitta den långa bollen på forwards så finns det nästa aldrig adress på bollen. Det som skapas kommer via kanterna av inlägg, men dessa plockades ner av en lång och säker målvakt i TFK. När man märker att en målvakt plockar ner inlägg efter inlägg så borde man förstå att så ska vi inte göra, men tyvärr fortsatt det se ut så resten av halvleken.
Vi tog ändå ledningen i den 25:e minuten genom Robert Andreasson, som faktiskt sa till mej på uppvärmningen att han trodde han skulle göra mål. Han gör en löpning på vänsterkanten bakom backlinjen, och Graff slår en boll som går preciiiiiiiiis över backarna som friställer robban. Han sätter den behärskat i målvaktens högra hörn.
Efter målet trodde man att Göta skulle bli lite mer taggat men tyvärr inte. Vi fortsätter göra lätta misstag, höga inlägg och många felbeslut. I den 35:e minuten så kvitterar TFK på ett rätt "enkelt" sätt. Deras mittback avancerar från mittcirkeln och en bit in på våran planhalva, han tittar upp och ser att götas målvakt Björn Lindefur står alldeles för långt ut. Han skjuter från det avståndet och det känns som att bollen är fler minuter i luften men Björn hinner inte tillbaka och den seglar in under ribban. 1-1 stod sig sedan till halvtid.
I halvtid pratade vi framför allt att dom ständiga höga inläggen skulle slås låga och gärna hårda. Och även att yttermittfältarena skulle komma in lite i banan defensivt för att stänga av ytor.
Andra halvlek börjar precis som den andra, änglist spel och vi får inte igång något vettigt spel. Backlinjen sköter ändå sig bra idag defensivt, speciellt Emil Lundblad som var en best där bak. Han vann nickdueller och smällde på, han var en av få som faktiskt ville nått på planen idag. Men när man spelar tufft så brukar korten också delas ut, Lundblad fick syna det gula kortet när klockan stod på 54 spelade minuter. Många tuffa dueller fortsatte och i den 76:e minuten får han även sitt andra gula för dagen och därmed blir utvisad. Hårt för Göta som hade behövt han resten av matchen.
3 minter efter utvisningen så lyckas TFK göra 1-2, bollen kom in mot bortre delen av straffområdet och deras spelare sätter säkert med en volley i bortre hörnet.
Göta försöker sedan skapa, man gör en del byten men det resulterar sig tyvärr inte. Slutresultatet blir alltså 1-2 och göta tappar mark i kampen om 3:e platsen. Men det är bara att bryta ihop och komma igen. Wargön väntar nästa och där måste det bli 3 poäng!! Räkna med ett taggat Göta!!!
Matchens 3 bästa spelare:
Emil Lundblad +++
Motivering: Visar vilja och vinner många dueller, förvisso utvisad men ändå bäst idag.
Joacim Lengroth ++
Motivering: Jobbar stenhårt och visar vilja, som vanligt.
Ingen: +
Motivering:
Götas startelva:
Björn Lindefur (MV)
Chris Norberg Andreas Lilja Emil Lundblad Fredrik Corneliusson
Niklas Andersson Andreas Aronsson Joacim Lengroth Robert Andreasson
Johan Lilja Niclas Graff
Avbytare: Christofer Karlsson, Marcus Karlsson, Sebastian Dove, Felix Wulff, Robert Karlsson, Andres Mortensen, Matthias Karlsson
Referat: Andreas Aronsson
Kommentarer
-
Supporter 23 sep 2012
Kanske även Graff borde hamna på topp tre, han skapade en del farligheter och gjorde en sett till laget en bra första halvlek.
Annars var matchen inget att hänga i granen, kämpa på bara! Ni kommer tillbaka!ä
Kommentarer