Laguppställning
Referat
Lyckad premiär.
14 apr 2014 0 kommentarer
Det kända talesättet att det viktigaste är de tre poängen utan något skönspel, stämde verkligen in på FC Örkelljungas hemmapremiär i lördags. Första halvlek var väl okej för hemmalaget, medan andra präglades av en, som det skulle visa sig fruktlös forcering av gästande Billesholms GIF. Då, mot ett försvarande, krigande, kämpande hemmalag, som de sista 45 minuterna inte skapade så värst mycket framåt.
Ledningsmålet föll i mitten på första halvlek, signerat Kristoffer Andersson, framspelad av Jaccke efter en tilltrasslad situation framför gästernas mål. Dessförinnan hade spelet böljat fram och tillbaka med de vassaste chanserna för hemmalaget. Bland annat hade FCÖ en hyperchans med skott som räddades och returen slogs i överliggarens underkant. Hemmalaget ska ändå inte be om ursäkt för fullpoängaren, försvaret stod pall med mer än godkänt till alla fem, med extra plus till Ali och Jonas i målet.
Mittfältet tröttnade en del i slutet, men alla tog sitt ansvar bakåt och jobbade verkligen för varandra. Anfallarna blev under sista halvan av matchen en aning svältfödda på bollar, så klart beroende på gästerna stora bollövertag. Roligt för seriedebuterande Kristoffer med det poänggivande målet, och viktigt med hans "på-manande-snack" på plan, allt i en positiv anda.
Avslutnbingsvis kan man väl säga att poängen ger lite råg ryggen inför framtida uppgifter.
/Björn/
Kommentarer