Laguppställning
Referat
Bottenlag har inte tur.
1 jul 2013 0 kommentarer
FCÖ - Helsingborgs Östra 1-2 (1-1)
Målskytt, Johan.
Med fem minuter kvar av matchen mellan hemmalaget och topplaget Helsingborgs Östra avgjorde bortalaget efter ett inspel från högerkanten, som avslutades med en nick i mål. Ridån ner för ett tappert FCÖ. Resultatet i sig är väl inte orättvist, men med bara fem minuter kvar, så blev det oerhört snopet. Topplagen har nog lite oftare flyt i slutminuterna jämnfört med lag längre ner i tabellen.
Annars gjorde FCÖ en alldeles utmärkt match, framför rallt försvarsmässigt, för gästerna var det bättre laget. Ledningsmålet var en straff som Helsingborg förvaltade på bästa sätt, utan chans för Krisse i hemmamålet, som för övrigt svarade för en bra insats mellan stolparna. Under första akten höll FCÖ spelet uppe förvånansvärt bra och tillät inte gästernas anfallare komma i några högkaratiga målchanser. Ändå kom kvitteringen lite som en blixt från en klar himmel. Johan tråcklade sig förbi ett par försvarare och med vänstern skruvade han 1-1 i målvaktens högra kryss. Vackert.
Andra halvlek blev det ett större bollinnehav för Östra, och lite rörigare i hemmalagets försvar. Ändå hoppades man på poäng, men segermålet föll som sagt i den 85:e minuten.
Alla i FCÖ kämpade verkligen i denna matchen, och ingen föll ur ramen. Det var som natt och dag jämnfört med senast mot Brunnby, då det inte var samma tändning. Med rätt inställning i höst ska det inte behöva bli någon risk för nedflyttning. Vilket hemskt ord egentligen!
Björn
Kommentarer