Dela nyhet
Beslut på föräldramötet
25 feb, 17:45 2 kommentarer
Hej alla Dagsbergare!
Här kommer viktig information som ni behöver ta del av.
Jag (Jocke) kommer att avsluta min tid som tränare för Dagsbergs P11/12 lag. Jag har varit med och drivit det här laget sedan Boll & Lek och det har varit fantastiskt roliga år. Det är med blandade känslor jag tagit beslutet att kliva av. I och med det så kommer även Jessica avsluta sin roll som admin för laget.
Vi kommer att vara kvar under en övergångsperiod (mars månad) för att stötta Andreas samt att kunna lämna över till nya tränare och admin.
I och med detta så kan vi konstatera att laget kommer, efter mars, att ha för få ledare att utbilda våra spelare i fotboll, vi ser också att antalet spelare krympt under de senaste månaderna vilket också oroar oss för lagets framtid.
Så på torsdag behöver vi diskutera och ha klarhet i två punkter:
- hur stort antalet spelare har truppen och hur stort är behovet av fler spelare?
- laget behöver ha in 1 admin och minst 1-3 tränare till laget.
Som ni vet är Dagsberg en ideell förening likt alla andra klubbar i stan och det krävs ett ideellt arbete för att en sådan här verksamhet ska fungera.
Därför är det viktigt att så många som möjligt kommer på föräldramötet. Vi förlänger svarstiden till onsdag kväll. Skulle ni ha förhinder att komma till mötet så maila till lagets mail (ni hittar den på vår lagsida) om ert barn vill fortsätta spela fotboll i Dagsberg och om någon av vårdnadshavarna går in som ledare. Då har vi bra info till mötet.
Vi syns på torsdag!
Kommentarer
Helen Andersson 25 feb, 18:45
Tråkigt att höra! Tack för allt engagemang i laget och klubben! Jag jobbar på torsdag men Fredrik kommer!
Charlotte Rydberg 26 feb, 17:49
Tråkigt att höra! Jättestort tack för ert fantastiska engagemang ❤️.