Dela nyhet
Motivation slog klass i sista hemmamatchen
8 mar, 09:30 0 kommentarer

Klyschan att “Motivation slår klass” var påtaglig i Väggahallen i säsongens sista hemmamatch mot Älmhult. Älmhult hade kniven på strupen och var tvungna att vinna för att säkra sin division 4 status till kommande år då halva serien försvinner ner i division 5. Vi hade också något att spela för då vi hade en lång segersvit och att vi hade vunnit mot alla lag i serien bortsett från Älmhult denna säsong. Tyvärr skulle det visa sig att Älmhults motivation slog vår denna afton även om vårt pojklag P-2015 gjorde en förtjänstfull insats med sitt massiva läktarstöd. Stort tack killar - ni krigade bäst av alla ikväll!!!
Under säsongen har vi klarat oss ganska bra från sjukdomar men senaste två veckorna har varit kämpiga och lagfesten förra helgen kan väl liknas vid den Österrikiska skidorten Ichgl under Coronapandemin. Väldigt få klarade sig och återigen kom vi till start med 7-8 spelare på frånvarolistan samtidigt som halva laget för kvällen inte tränade i veckan då de varit sjuka innan dess. Kombinera detta med att Älmhult hade alla sina bästa med och krydda med motivationsfaktorn så förstår alla att det skulle bli en tuff kväll.
Vi inleder dock bra och gör en jättebra förstaperiod. Vi dominerar matchbilden och sätter fart på bollen och radar upp chans på chans men redan här märktes att vi inte hade den rätta skärpan i avslutsmomenten. När Älmhult gör 0-1 efter 9:02 genom snyggt anfall med avslut från kanten så kunde det nämligen redan stått 5-0 till oss. Vi fortsatte att rada upp chanser men det dröjde till 19:06 innan Gabbe i ren frustration klappade in kvitteringen framför kassen lågt till höger.
Andra perioden blev den första lik även om vi inte har samma kvalité i spelet som i första. Älmhult skapar inte mycket men är farliga när de väl kom fram. Redan efter 1:54 skjuter de oannonserat från kant upp i första krysset. Därefter är det en ganska intetsägande period där Älmhults målvakt är den enda spelare som stack ut. I tredje perioden chansar vi och sätter upp Albin med Gabbe och Fille för att röja och pressa högt vid vissa lägen. Detta innebar att vi skapade ännu mer och det är ett under att bollen inte ville in. Därför är det lite tragikomiskt att det är ett backskott från Viktor Karlsson som leder fram till kvittering 2-2. Matchen ser ut att gå mot delad pott när Älmhult hastigt och mindre lustigt gör två mål på 40 sekunder med bara fem minuter kvar av matchen. Givetvis blytungt men vi gav inte upp utan chansade med plockad målis. Närmare än Felix Böös reducering med 1 sekund kvar kom vi inte denna afton.
Kvällens resultat innebär att Olofström får lämna division 4 ihop med Ryd, Ingelstad, Påvelsgård och Rottne. Nu gäller det att avsluta snyggt och trots att vi kommer bli trea i serien lär det inte vara någon brist på motivation i sista omgången då Olofström väntar på andra sidan.
/PK
Kommentarer