Dela nyhet
Snabba puckar. Enebyberg borta lördag 13.00
7 aug 2020 0 kommentarer
![](https://images.svenskalag.se/d46c7331-d936-4265-bcca-1e357cb93621/Fotboll%20Peter.jpg?0)
Gamla "synder" eller bara gamla tider?
Ny match, nya möjligheter och nu mot mitt gamla gäng Enebyberg igen.
Förra årets möten slutade 3-3 borta och 3-0 hemma. Hemma på hösten dominerade vi matchen rejält och 3-0 var nog som vanligt i underkant men borta var det tuffare. Bland annat för att de då hade några av seriens bästa spelare på viktiga positioner men som de sedan tappat till hösten men också för att vi på våren mötte dem på en fin men inte perfekt gräsplan. I vårmatchen kastade de in en Lukas Sunesson på topp som inte tränat en enda träning med dem och han förstörde förstås dagen (och kanske t o m säsongen...) för oss genom att göra 2 av målen, bägge på nick. Vi förlorade 2 poäng som i slutändan kunde ha räckt till kvalplatsen även om vi hade 10-11 chanser att fixa det under hösten.
Nu möter vi ett LAG som framför allt i år kommer vara ett rejält lagbygge och som kommer kunna överraska vilket lag som helst i serien när de får allt att fungera. Men som också å andra sidan har uppvisat sprickor och som vi kommer utnyttja genom det fina och varierande spel som vi förfogar över. Vi har mycket bra koll både på hur de varierar sig mellan sin 4-3-3 uppställning och 4-1-4-1 men då vi förstått det ryktesvägen har de ägnat hela träningar åt att träna på att möta bara oss (hm, det får vi väl ta som en komplimang) så är det klart att det kan finnas överraskningar på lut men det förutsätter förstås att vi spelar enbart som vi gjort och jag är rädd för att vi kan ha ett par rejäla överraskningar på lut även för dem.
Spelare som vi hyser respekt för och som vi måste kontrollera är självklart Kapten John Johansson som tillsammans med Robin Daggert är killar som många skulle vilja ha i sina lag, sedan förstås tuffe, snabbe målskytten längst fram Elias Hörnberg.
Utöver det så har Berget valt att kasta in killar som studerar på annan ort som William Rydman (rutinerad) och förvånansvärt nog Alex Balsom som om han kliver ut på mattan imorgon spelar sin tredje match på bara 4 dagar vilket förstås medför enorm skaderisk men som förvånar extra eftersom man i Berget i år verkar ha en mycket stor o bred trupp. Alex är annars en av mina favoritspelare alla kategorier (en riktigt skön lirare) och som dessutom råkade fixa en straff åt oss i förra vårens 3-3 match.
Vi ser fram emot en härlig match mot det trevligaste laget i serien och som jag envisas med att slå fast, den mest fantastiska anläggningen och nu dessutom den finaste gräsplanen i Stockholm (tillsammans med Spånga IP förstås). Förhoppningsvis håller domartrion samma höga nivå som i onsdagens match mot Bosna så att matchen helt och hållet får avgöras på planen men det förutsätter vi förstås.
Enebyberg började med att tappa en ledning med 2-1 borta mot Ekerö till 2-2 medan vi själva slog FK Bosna 08 med 3-1.
Serien får allt vänta i 4-5 omgångar innan vi kommenterar då bl a Husby ikväll spelar sin 3.e match medan andra lag inte ens börjat spela sin första.
Matchtid: 13.00 på Enebybergs IP 1 !