Laguppställning
Referat
Kaffe, kaka 3:e raka !
17 maj 2022 0 kommentarer
Efter en längre period utan match så var det dags igen med borta match i Grimslöv. Vad ska man börja egentligen. Vi hade ett missförstånd vid samlingen som gjorde att halva laget blev lite sena till Grimslöv. Paniken som då fanns i vissa spelares ögon var faktiskt lite rolig att se tyckte tränaren, men hur skulle det påverka oss i matchen ?
Hur som helst så blev det ett snabbt ombyte och uppvärmning när nästa problem dyker upp...det saknas domare. Efter mycket om och men så får Grimslöv tag i domare men han behövde 20 min på sig att komma. Så istället för att vänta på honom så kommer båda lagens tränare överens om att döma tillsammans fram till den riktiga domaren kommer, allt för att matchen ska komma igång.
Först halvlek är inte den bästa från vår sida. Vi hamnar lite i deras sätt att spela med att stressa iväg bollar på chans och har ingen flyt i spelet. Trots en sämre inledning på matchen så lyckas vi ändå ta ledningen med 0-1 i 22:a minuten. Hanna gör en av sina numera patenterade löpningar på kanten, rundar deras försvarare och lägger ett perfekt inspel till Viktoria som stöter in bollen i bottre stolpen från straffpunkten. Även om vi tar ledningen och vinner mycket närkamper på mitten så lyckas vi fortfarande inte kontrollera matchen utan det känns som det står och väger lite...dok utan att motståndarna skapar något farligt alls. Bra lag har även lite flyt brukar det heta...och det får man kanske säga att vi hade vid 0-2 i 35:e minuten. Återigen är det Hanna som är inblandad då hon vinner sin närkamp, vänder ut och in på deras ytterback och drar iväg ett skott mot första stolpen. Deras målvakt reagerar sent och lyckas inte rädda med benet utan bollen går in. Resten av halvleken händer det inte så mycket utan vi går in nöjda med att leda men inte riktigt nöjda med spelet.
Halvtids snacket handlar mest om att försöka få till ett bättre passnings spel men även att snacket måste bli bättre spelarna emellan.
Andra halvlek börjar vi mycket bättre direkt och tar tag i matchen rent spel mässigt. Vi har några riktigt fina anfall och några farliga avslut men 0-2 stod sig fram till minut 62 då Vicky bestämde sig att hon skulle punktera matchen. Först vinner hon boll, sen kör hon slalom mellan 3,4,5 (vet inte riktigt) spelare. Och trots att hon får flera sparkar på fötterna håller hon balansen och drar iväg en projektil i första krysset ! Troligtvis det snyggaste målet Furuskans i Grimslöv får se i år och 0-3 till oss.
Resten av matchen kontrollerar vi bra med stabilt försvar och mittfällts spel där motståndarna inte skapar några riktigt farliga lägen. Vi har några riktigt bra anfall och avslut som tyvärr inte går in och med lite flyt hade Klara kunnat gjort hattrick idag men övertygad om att målet inte är långt borta.
Slutsats :
Otroligt starkt att vinna en tuff match med tuffa förutsättningar trots att spelet inte var lysande. Är det något som vi har visat hittills i serien är att moralen i laget är otroligt bra, vi krigar på när allt går emot oss och vi leder serien utan att ha släppt in ett enda mål !
Vi njuter i 2 dagar sen är det full fokus på borta matchen mot Sunnerbo på fredag !
Stort plus till försvar och mittfält och efter det målet som Vicky gör så får hon bli matchens drottning.
Kommentarer