Laguppställning
Ledare
Referat
Haninge-AIK 5-0
29 jan 2017
Dagens match var kanske inte lika fartfylld som den förra mot Almtuna, men farten och de tretton spelarna räckte i alla fall till en vinst.
Redan i första perioden märktes det att AIK inte hade några spelare med från första laget. Haninge kunde styra spelet till viss del och göra mål i tolfte minuten genom Elin som kom helt fri och utan tvekan satte pucken i mål.
I andra perioden gjorde Elin på nytt ett mål nu passad av Sara och Tami vid spel i power play. Tre minuter senare är det Sara som får sätta 3-0 fint passad av först Tami till Kirsten sen Kirsten till Sara. AIK´s målvakt hann inte med.
Tredje perioden bjöd på en del utvisningar och mål av Eveline och Tami och Elin var visst med på ett hörn här också med passningar. Nu började vi också att skjuta intensivare på mål och man måste vara rättvis och säga att AIK`s målvakt räddade med bravur många puckar. Dock var vår egen Ida i mål bäst som återigen höll nollan.
Det kändes verkligen skönt att vi fick ytterligare tre poäng och nu är det bara fyra matcher kvar för oss i grundspelet. Om vi kan fortsätta så här stabilt och utnyttja power play spel som ger resultat borde vi klara oss hela vägen fram eller för att citera vår coach "spelet var like a walk in the park".
Minnen värda att notera från idag är Kirstens svanhopp över sargen in i båset, en huvuddomare som sjöng med när vi spelade Frank Sinatra, en ny sladd hade införskaffats till den glappande klockan, men varken printer, musik eller teknik fungerade innan nedsläpp vilket dock ordnade till sig till slut.
Skotten Haninge 34 AIK 22
noterat från speakerbåset
Karin Waaler