Laguppställning
Ledare
Referat
Haninge-SDE 1-2
14 okt 2016
Haninge kontrollerade första 10 min, men 13.26 in i första perioden förlorade Haninge pucken under en dribbling i egen zon vilket medförde att SDE kunde ta fördel och göra 0-1. Det stod helt klart att SDE kom med ett starkt lag. Haninge fortsatte pressen, men kunde inte få in pucken i mål.
Under andra perioden spelade båda lagen oorganiserat och inget av lagen kontrollerade spelet. Klockan 34.58 när det åter igen spelas slarvigt i Haninges egen zon kunde SDE slå till snabbt som en kobra göra 0-2.
I tredje perioden försökte Haninge enträget komma tillbaka, men först vid 56.55 kunde Elin Benn reducera till 1-2. Tiden var nu knapp och i slutskedet togs Valentina, som vaktade Haninges mål, ut men trots en extra utespelare kunde inte Haninge forcera pucken i mål. Sammanfattningsvis var tempot rätt högt och det blev en utmaning för vårt lag. SDE kunde ta vara på Haninges misstag i egen zon och med sitt starka försvar stänga ute Haninge från att göra mål. Matchen hade endast en utvisning som drabbade SDE.
Observerat av Robert Waaler, för dagen clockmaster