Laguppställning
Ledare
Referat
Femetta på Ilanda
5 maj 2019
ÄFF vann bortamatchen mot Hertzöga BK 2 på Ilanda IP. Segern blev till sist ganska klar med siffrorna 5-1 på tavlan. Det var ett till synes ganska sömnigt hemmalag som inledde matchen svagt, och kanske sargat efter tidigare förluster, vilket gav gästande ÄFF en bekväm resa in i matchen och till ett spelövertag. Damir Horvat gjorde 1-0 via en frispark som satt lågt i det hörn målvakten kanske förväntas ha koll på. Najib Ahmadi bröt in från sin vänsterkant och skapade läge för mera och det var klart övertag för ÄFF under matchens första fjärdedel. Till sist vaknade hemmalaget till och resten av den första halvleken var de klart hetare och bättre som lag. ÄFF fuskar en del i defensiven på sina håll och kanter och då blir det steget efter även för de som försöker att ta defensivt ansvar. Det är dock ett trubbigt hemmalag som inte skapar och får till speciellt mycket vasst i sista tredjedelen. De är som sagt annars helt klart på gång men när de känns som hetast i matchen så kommer det avgörande målet i matchen. Najib Ahmadis avslut sitter klockrent nere vid stolproten och med 0-2 går sedan matchen till halvtidsvila. ÄFF har varit klart godkända men sliter lite med defensiven när inte alla riktigt gör det de ska i alla lägen. 2-0 känns som riktigt bra utdelning men offensivt är inställningen att delta och bidra stor där viljan att ha boll är något helt annat än för en månad sedan.
Den andra halvleken fortsätter på liknande sätt med ett jämnt spel och två lag som är hyfsade på att hålla bollen inom egna laget. ÄFF har bättre kontroll defensivt och ligger mer rätt centralt i planen så ledningen känns trygg och stabil. När så inhoppande Simen Gravdal stänker in 0-3 efter en målvaktsretur så är matchen i praktiken avgjord. Hertzöga har haft en tuff inledning på seriespelet så det riktiga hotet finns inte där då självförtroendet sviker. De reducerar dock till 1-3 när ÄFF är lite givmilda utanför eget straffområde och ett skott från 20 meter läckert placeras in över en chanslös Henrik Olsson. Reduceringen till trots så blev det aldrig spännande för strax därefter gör en annan inhoppare, Anton Johansson, 1-4 då han från nära håll nickar in bollen. Anton gör också matchens sista mål och fastställer slutresultatet till 1-5 då han håller sig framme och med foten placerar in bollen i mål från 5-6 meter. Det är en stabil insats av ÄFF som kan ta en klar seger till sist. Att ta små steg varje vecka är ju precis det man vill se och kan laget nu ödmjukt arbeta vidare med det som helt klart kan och bör bli ännu bättre så ser det riktigt lovande ut. Backlinjen är stabil och framför allt så kliver de fyra inte i väg till höger och vänster, upp eller ner, utan är där de ska vara. Mittfältet sliter lite i defensiven under vissa delar av matchen och blir här och där lite utspridda men med boll är det ständigt god rörelse och vilja att ta initiativ. Anfallarna utmanar ständigt där tre mål gjorda på de sex spelare som deltar blir utdelningen. Än mer disciplinerat defensivt så kommer detta att funka även mot betydligt bättre lag vilket väntar kommande tre omgångar. Den här gången gick det ärligt talat ganska enkelt och då hade man råd med lite fusk ibland. Samtliga spelare förtjänar betyget klart godkänt eller bra och laget har den utdelning efter tre omgångar man kunde hoppats på och dessutom härligt med lite målmässig utdelning.
Laget; Henrik Olsson- Andreas Eriksson, Erik Lind, Andreas Dahlgren-Klöpper, Adam Axelsson-Gullström- Ali Rezai, Damir Horvat, William Johansson- Najib Ahmadi, Habib Ahmadi, Markus Lövkvist.
Avbytare; Anton Johansson, Patrik Söderwall, Hugo Johnsson, Simen Gravdal och Linus Nilsson.
Byten; Anton- Markus (46), Simen- William (62), Patrik- Habib (78), Linus- Andreas (85) och Hugo- Najib (85).
Tabell
Div 5 västra herrar | M | V | O | F | GM | IM | +/- | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
22 | 16 | 3 | 3 | 74 | 27 | 47 | 51 | |
22 | 14 | 4 | 4 | 58 | 34 | 24 | 46 | |
22 | 12 | 7 | 3 | 51 | 33 | 18 | 43 | |
22 | 10 | 4 | 8 | 39 | 45 | -6 | 34 | |
22 | 9 | 5 | 8 | 48 | 44 | 4 | 32 | |
22 | 9 | 4 | 9 | 41 | 46 | -5 | 31 | |
22 | 9 | 3 | 10 | 35 | 32 | 3 | 30 | |
22 | 6 | 6 | 10 | 45 | 46 | -1 | 24 | |
22 | 7 | 2 | 13 | 37 | 60 | -23 | 23 | |
22 | 5 | 6 | 11 | 40 | 51 | -11 | 21 | |
22 | 5 | 4 | 13 | 33 | 58 | -25 | 19 | |
22 | 4 | 4 | 14 | 36 | 61 | -25 | 16 |