Laguppställning
Ledare
Inför match / Referat
Inför match / Referat
Hemmamatch mot Velen
7 jun 2017
Ämtervik tar på fredagen emot IFK Velen på Lövviksvallen. ÄFF kommer till spel från en derbyseger i senaste omgången och Velen spelade oavgjort 0-0 hemma mot Sörby IK. Velen har spelat oavgjort tre gånger i årets seriespel och det har varit jämna matcher så långt för laget utan att antalet trepoängare blivit vad de hoppats på. Det är många bekanta ansikten hos Velen sedan ÄFF senast mötte dem i seriespel 2014 men även en hel del nya namn till denna säsong. Det allra senaste mötet var i augsuti det året då Velen vann på hemmaplan med klara 3-0. Nu är det alltså dags igen och det väntar en intensiv och troligen mycket jämn tillställning på Lövviksvallen.
Första hemmaförlusten
9 jun 2017
Det blev säsongens första förlust på hemmaplan när IFK Velen tog med sig alla poängen hem från Lövviksvallen. En enkel summering blir att Velen var det laget som ville mer denna kväll och vinner välförtjänt efter att över 90 minuter uppträtt som ett bättre fotbollslag.
Matchens inledning var ännu en gång hopplöst svag från ÄFF och Velen kunde få ett rejält grepp om matchen. De vinner dueller och samlar upp andrabollar. Velen har mer passningar till rätt adress och bättre rörelse på spelare. De sätter inte lagkamrater i svåra situationer vilket däremot ÄFF gör gång på gång under matchens första del och det är många sega ben och tröga skallar bland de rödklädda. Det är ganska klent med något som kan kallas målchanser men de första avsluten i matchen har Velen runt kvarten spelad där dock samtliga är svaga och inget av dem träffar målet. Första riktigt heta läget kommer när ÄFF mer eller mindre ger bollen till gästerna på egen planhalva men Velen har inte kvalité nog att uttnyttja detta och får bara med sig en hörna. I mitten av den första halvleken har ÄFF några korta sekvenser med bättre ordning på saker och ting och börjar bjuda till lite när laget själva har bollen. Karl Norell löper lite med gästernas försvar och fixar någon frispark och några hörnor. Några avslut på mål har inte ÄFF och inte heller Velen lyckas med detta då deras helt ofarliga skottförsök från långt håll går utanför och över de tre gånger de försöker fram till halvtidsvilan. Faktum är att det blir ett enda avslut på mål under första 45 och det är Joakim Hellberg som provar med några minuter kvar till paus men det skottet går rakt på gästernas målvakt och greppas säkert. Domaren blåser av och så har årets troligtvis sämsta halvlek tagit slut och Velen är betydligt hetare och vill mer men är väldigt uddlöst i offensiven när de borde kunnat utnyttja hemmalagets slarviga och nonchalanta spel.
Ämtervik kommer ut i andra halvlek med säsongsdebuterande Magnus Gravdal in som yttermittfältare men i övriga med samma lag och en förhoppning om att höja sig. Förhoppningen grusas en del redan efter några minuter då Velen enkelt tar sig genom hemmalagets försvar. En bra passning genom en oorganiserad backlinje ger friläge. Första skottet tar i stolpen men samme spelare rakar in returen i öppet mål och gästerna har tagit ledningen. Nu var det inte många spelare hos ÄFF som visade med sitt kroppspråk och attityd speciellt mycket som skulle kunna ge energi åt laget och prognosen för en vändning av matchen var dyster. Det är riktigt nära 2-0 för Velen vid två långa frisparkar som nickskarvas mot mål och en frispark tar väl i ribban också. ÄFF har stora problem i försvarsspelet några gånger men gästerna är inte tillräckligt bra för att utnyttja dessa lägen och möjligheter. ÄFF gör ett offensivt byte efter knappa timmen och Niclas Ivarsson har ett bra skottläge snett från vänster som målvakten räddar. Velen kan nästan uttnyttja en kommunikationsmiss i ÄFF- försvaret och det är nära några gånger att gästerna kan spela sig genom och skapa klara målchanser. När en vänsterback får vara över på höger sida och städa så är det enkelt att förstå att något inte riktigt är synkroniserat för dagen. En offensivare uppställning hos ÄFF plockas fram med 20 minuter kvar och det blir faktiskt nära en kvittering till sist. Velens tabelläge visar sig lite då de blir lite passivare och låter ÄFF trycka på samtidigt som ÄFF också höjer sig lite i sitt eget spel. Besluten och kvalitén i de avgörande lägena brister dock idag och publiken får på slutet se fyra fina lägen som inte förvaltas. Ett rent friläge och tre gånger när bollen spelas in framför mål efter bra spel där man sätter spelare i läge på kanterna för lyft in i straffområdet. Gästernas målvakt gör också några fina räddningar på närskott efter tilltrasslade situationer så att det fanns lägen för en kvittering var helt klart. Velen står dock som segrare efter 90 minuter och de förtjänar den segern. ÄFF räcker inte till idag och har fortsatt mycket att arbeta med. Det är väldigt ojämn kvalité på sakerna som utförs i denna match och attityden bland spelarna, som hyllades i derbyt mot Bäck, att det ska vara laget som tillsammans tar sig ur besvärliga perioder såg man inte mycket av i denna match. Det positivaste att plocka med sig och skriva in i historieböckerna var Anton Johanssons debut i A- lagsspel och hans jämnårige kamrat Emil Lantz fick också chansen att vara med i truppen och vi hoppas på fortsatt utveckling bland dem och övriga killar i vårt P16/17- lag. Att konkurensen behöver ökas på i truppen hos ÄFF har varit ett känt fenomen sedan i januari.
Laget från start; Henrik Olsson, Christoffer Branzén, William Johansson, Adam Berg, Niclas Ivarsson, Gustaf Jansson, Damir Horvat, Erik Norell, Alex Nilsson, Joakim Hellberg och Karl Norell.
Avbytare; Anton Johansson, Patrik Söderwall, Emil Lantz och Magnus Gravdal.
Byten; Alex- Magnus (46), Erik- Patrik (59) och Gustaf- Anton (79). Emil spelade inte i matchen.