Laguppställning
Referat
Förlust avslutade spelet i femman
20 sep 2014
Det blev ytterliggare en förlust för ÄFF när sista seriematchen för året spelades. Hemmalaget IFK Skoghall vann klart på konstgräset vid Mörmons IP och man gjorde det med siffrorna 5-0 efter 2-0 i halvtid. Motståndarna är än en gång bevisligen klart bättre än ÄFF vilket ju också tabellen glasklart visar. Att det bara blev 5-0 kan ÄFF tacka Jonas Melin för då Jonas gör mängder av fina räddningar i matchen. Sen är väl kanske inte hemmalagets spelare fullt koncentrerade under 90 minuter vilket var tur för ÄFF. Det är nu färdigspelat för ÄFF denna säsongen som inte kan ses som annat än ett stort misslyckande rätt över så de flesta är nog nöjda med att skiten är över. Det som skulle bli en säsong med omstart i sexan blev ett tveksamt ja tack till gratisplatsen i femman som Arvika 2 bjöd på. Nu finns det inga möjligheter till gratisplatser inför 2015 så då är det bara att se till att styra upp verksamheten inför återkomsten till sexan. Försöket som gjordes inför 2014 blev ett magplask och har egentligen endast räddats av alla ambitiösa juniorer från IFK Sunne som ställt upp och gjort det bra i ÄFF. I årets sista match fick vi se fyra debutanter hos ÄFF och det är glädjeämnet vi tar med oss innan vi packar ner säsongen 2014 i lådan med bedrövliga säsonger.
Laget; Jonas Melin- Christoffer Branzén, Magnus Gravdal, Tobba Nilsson, Andreas Neij- Östlund- Lars Fredlund, Henrique Brandin, Björn Folkesson, Andreas Johannesson- Albin Pilenås, Jonathan Klang.
Avbytare; Srdjan Stojanovic, Srecko Stojanovic, Erik Norell, Abdulrahman Mahmoud Ibrahim och Henrik Olsson.
Byten; Srdjan Stojanovic- Lars Fredlund (46), Abdulrahman Mahmoud Ibrahim- Jonathan Klang (60), Srecko Stojanovic- Andreas Johannesson (60), Henrik Olsson- Albin Pilenås (73) och Erik Norell- Björn Folkesson (73).
Varning; Christoffer Branzén.
Utvisning; Andreas Neij- Östlund.