Laguppställning
Ledare
Referat
ÄFF förlorade måstematchen
23 aug 2014
ÄFF förlorade den så viktiga matchen hemma mot Jössefors IK med 1-0. Målet gjordes på hörna i andra halvlek och gav gästerna en rejäl dos energi som räckte hela vägen till tre poäng. ÄFF var för dagen rejält förstärkta med spelare från IFK Sunne och dominerade matchen spelmässigt kraftigt matchen i genom. Andreas Svanberg satte också bollen i nät tidigt och att domaren vinkar för offside i det läget är helt sjukt dåligt. ÄFF fortsatte att rada upp målchanser men stolpen var i vägen, målvakten var i vägen och så var några avslut helt enkelt alldeles för dåliga. Gästerna hade väl egentligen inga riktiga målchanser i första halvlek även om Henrik fick avvärja nåt inlägg och nån längre boll slagen på vinst och förlust. Att ÄFF skulle kunna förlora den här matchen fanns inte på kartan som första halvlek såg ut.
ÄFF öppnar andra halvlek okej men Jössefors slit och kampmoral stiger för varje minut som går och det börjar kännas att det kan bli lite besvärligt trots allt. Den riktiga kallduschen kommer så på hörna och helt plötsligt står det 1-0 till bortalaget som äger matchen för en femminutersperiod. ÄFF ger bort bollen några gånger, förlorar de flesta närkamperna och faktiskt är det riktigt nära 2-0 men då kommer Henrik ut perfekt och gör en strålande räddning. ÄFF gör lite byten och under sista kvarten är det helt otroligt att inte bollen lyckas studsa in i mål men det var verkligen inte ÄFF: s dag. Det finns två straffsituationer man kan diskutera, det var en massa hörnor, det var studsar hit och dit och det var blockade skott. Jössefors gör en heroisk insats och gör man matchens enda mål så vinner man. Det är alltid en sanning oavsett hur det sett ut under resans gång. En sån här match ska ÄFF vinna om alla gör en insats som de har kapacitet till och kanske är det förklaringen, att alla inte riktigt gör det fullt ut. Bästa betyget i ÄFF går denna gång till Peter Eriksson som vänsterback och till Pontus Wiktröm som hoppar in på mittfältets vänstersida, han borde fått mer tid denna afton.
Laget; Henrik Olsson- Magnus Gravdal, Mikael Olsson, Erik Norell, Peter Eriksson- Daniel Liljemark, Henrique Brandin, Dan Norell, Johan Ahlberg- Andreas Svanberg, Jimmie Larsson.
Avbytare; Pontus Wikström, Tomas Gunnarsson, Eric Burell och Gustaf Jansson.
Byten; Pontus Wikström- Henrique Brandin (74), Gustaf Jansson- Jimmie Larsson (74) och Tomas Gunnarsson- Erik Norell (74).