Samling
19:00
Laguppställning
Ledare
Inför match / Referat
Inför match / Referat
Inför: Njutånger-Håsta
Håsta IBK inleder i kväll med ”bortamatch” mot Njutånger.
Ett hett derby som kommer locka mycket publik.
– Det kommer att bli en väldigt jämn match, säger Håstas tränare Micke Ericsson.
Njutånger är nykomlingar i division 2, medan Håsta fick en friplats i serien sedan Sandviken dragit sig ur.
– Njutånger har värvat friskt och knutit till sig en del namnkunniga spelare med erfarenhet från större matcher, säger Micke Eriksson.
Hemmalaget har dessutom övertygast stort på försäsongen.
– Njutånger har spelat många fler träningsmatcher än vad vi har gjort så de har matchtempot i benen, säger Eriksson.
Håsta ställer ett relativt orutinerat lag på benen i dagens derby och för många blir det en ny erfarenhet.
– Vi har ungdomligheten, farten och erfarenheten som jag är helt säker på kommer att spela in, men det kommer att bli jämnt. Jag uppmanar alla som älskar innebandy att komma på Håstaholmen, säger Micke.
Kryss i derbyt
Håsta IBK och Njutånger delade på poängen i fredagens derby.
- Jag tycker att vi låg närmast segern, sa Håstas tränare Tomas Eriksson.
Njutånger fick det viktiga första målet, men innan den första perioden var över hade Håsta vänt på steken och var i ledningen ned 2-1.
Matchen fortsatte i intensivt tempo med hårda närkamper, men Håsta kunde gå ifrån till 4-2. Njutånger fick dock ett mål direkt efter och innan mittperioden var över hade man också kvitterat till 4-4.
- Det var riktigt surt med facit i hand att de fick en reducering så snabbt efter vårt 4-2. Utan den tror jag att vi hade haft bra chans att vinna matchen, sa Eriksson.
I sista perioden var det i stället Njutånger som hade både 5-4 och 6-5, men Mattias Hansen rädda en poäng när han sköt 6-6. I slutet av matchen pressade Håsta för ett segermålet, men närmare än ett stolpskott kom inte Håsta tre poäng.
I sudden hade Håsta ett flertal skott i målramen, men laget fick nöja sig med en poäng.
Alla nya spelare skötte sig riktigt bra, men plus också till Johan Svanberg och Oskar Fahlberg som svarade för positiva insatser.