Dela nyhet
Skyttekungen har laddat om: Bennhage följer med VIF upp i tvåan
9 jan 2017

På måndagskvällen gjorde VIF:s herrar årets första träningspass. Samtidigt var David Bennhages beslut definitivt: Skyttekungen stannar i Vänersborgs IF och kliver med upp i division 2.
– David har en målkapacitet som vi är mycket glada över att få behålla, säger Ulf Guldbrandsen i VIF:s herrsektion.
David, som har många år bakom sig i elitfotbollen i bland annat FCT, Ängelholm och Ljungskile, gjorde precis det VIF-supportrarna hoppades på när han kom till VIF inför division 3-säsongen 2016: Nämligen mål. Närmare bestämt 19 stycken, varav 6 straffar. Därmed svarade den nyss fyllda 34-åringen för närmare hälften av VIF:s 45 fullträffar i trean. Sedan kryddade han säsongen med att skruva in frisparken borta mot Lidköpings FK i den avgörande kvalmatchen den 29 oktober på Framnäs IP. Reduceringen till 1-2 innebar att avancemanget var klart efter 2-2 sammanlagt över två matcher.
– David visade också stor professionalitet på planen under sin premiärsäsong hos oss och bidrog inte bara med sina mål, utan även genom sitt hårda arbete och sitt spel i övrigt, konstaterar Ulf Guldbrandsen.
Att David själv trivs i VIF konstaterades i samband med VIF-festen i november, då han bland annat korades till Årets spelare, och uttryckte fina ord om klubben som också hans morfar en gång representerat i ishockey på 1950-talet.
– VIF är inte den divisionsmässigt största föreningen jag spelat i, men definitivt den finaste.
VIF har haft konkurrens av division 1-laget IK Oddevold, som sökt en rutinerad forward. Men nu är det alltså klart att det blir rödblått för David även säsongen 2017. Därmed är en av de sista och mest strategiska pusselbitarna på plats inför kommande säsong. Ytterligare ett fåtal samtal återstår för att definitivt sätta den huvudtrupp som tränarstab och sektion önskat sig.
Klart är också att de uppflyttade juniorerna Hugo Engström, 15 år, Yosef Balhawan, 17 år, och Stefan Jasarevic, 18 år, fortsätter att träna med A-truppen under januari och februari, med ambitionen att bli kvar. Under december var totalt sex juniorer från de egna leden med och tränade med seniortruppen.
– Alla har gjort det mycket bra, men samtidigt är det en konkurrenssituation som gör att vi måste ta uppflyttningarna i etapper. Nu låter vi denna trio pröva på en höjd träningdsos och se hur de svarar på det. Samtidigt är inga dörrar stängda för någon av våra unga egna spelare under säsongen, påpekar tränare Frank Rosendahl.
Klart är nu också att en av spelare från de egna leden som under flera säsonger tillhört A-truppen och svarat för flera inhopp och ett antal matcher från start, Muriz Hamidovic, 23, inte spelar i VIF säsongen 2017.
– Muriz har varit en mycket lojal och pålitlig spelare under sina säsonger i VIF. En väldigt bra kille som vi önskar många lycka till i fortsättningen, säger Ulf Guldbrandsen.
Forwarden Kenan Busuladzic, 25, som tillhört VIF i tre säsonger men som 2016 knappt varit med på grund av sitt arbete, kommer inte heller att ingå i VIF-truppen 2017. Vi tackar även Kenan för hans insatser i rödblått genom åren. Han gjorde bland annat tolv mål sammanlagt i trean under säsongerna 2014 och 2015.