Laguppställning
Referat
0 kommentarer
IFK åkte till Bollnäs med 17 spelare som var väldigt sugna på att göra året första match utomhus, matchen som lirades emot Hällbo vart väl ingen match som skrev in sig i historieböckerna direkt.
Erik Stenberg spolade in 1-0 efter 20 minuter som följdes upp av Andreas Lindbergs 2-0 5 minuter senare, 25".
Första halvleken var bättre spelmässigt än andra från IFK men för att vara första matchen utomhus kan man nog inte kräva så mycket mer med en ny spelidé och nya spelare.
Andra halvleken luftades bänken och 6 andra fick chansen att visa vad dem gick för.
Det kändes som det var bekvämt och att vi lutade oss tillbaka med 2-0 vissa stunder i början på andra men det ändrades snabbt när Renman gav iväg ett distans skott som smet sig in vid målvaktens vänstra stolprot, 3-0 63".
Linus Käck löpte på friskt och fick till en djupledare och så där jah, så var det 4-0 2 minuter senare, 65".
Sedan avslutade Renman målkalaset på Solrosens med något som såg ut att vara ett självmål av Hällbo, dock så tar Renman på sig målet och skrivs därmed in i målprotokollet ännu en gäng, 5-0 75".
Kommentarer