Laguppställning
Ledare
Referat
Vinst trots dåligt spel
9 dec 2018
Husqvarna IK – Vetlanda IB B 4-3 (2-2, 1-0, 1-1)
Andra advent skulle lysas upp av en spännande innebandymatch i sporthallen. Motståndare var Vetlanda som vi förra säsongen hade tufft emot i tränings- och juniormatcher.
Matchen hinner heller knappt blåsas igång förrän vi agerar passivt och låter Vetlanda promenerar in och göra 0-1 omgående i första minuten = uppförsbacke. Vår kreative lirare med en underbar speluppfattning ordnar dock upp situationen strax senare då Stina gör 1-1 på pass från Alma. Ungefär likadant men några minuter senare så ordnar Emilia 2-1 på pass från Wilma E vilket gör att läget känns stabilt. Dock så slarvar vi rejält i samband med ett tveksamt frislag mot oss framför mål där vi inte sätter mur utan lämnar oceaner av yta åt Vetlanda att skjuta in 2-2 helt utan problem. Det gör att det är helt jämt när det blir periodpaus.
Period två hinner knappt börja innan Märta krigar till sig boll och serverar ”debutanten” Amanda M en ”macka” där hon rakar in ledning till oss efter endast 11 sekunder. Vi är bättre än Vetlanda men det är en hafsig match utan någon speciell struktur. De hotar även och emellanåt så är de bättre och trycker tillbaka oss. När vi får läge så sätter vi heller inte chanserna utan skjuter för ofta utanför mål. Efter halva matchen så trycks först Madde över sargen utan åtgärd men när Myran några sekunder gör likadant så drabbas vi av en utvisning. Helt rätt dömt men inte om de blåst sekvensen före. Tretton sekunder in i utvisningen efter vunnen boll så stormar vi offensivt upp i banan trots en spelare mindre på banan och vi drabbas då av en tveksam utvisning som innebär spel 3 mot 5. Vi spelar dock enormt disciplinerat och Vetlanda kommer knappt på avslut trots spel 5 mot 3 i 1,47 min. Strongt av de spelare som utförde detta! När vi ridit ut stormen och minuterna tickat på så kommer Ella ren mot målis men blir hakad och det tilldöms oss ett helt regelrätt straffslag. Molly kliver fram och är otroligt nära att utöka ledningen när hon gör allt rätt men bollen tar oturligt i stolpen.
Till tredje känns det ändå stabilt och när Emilia gör sitt andra mål efter fint förarbete av Alva så känns 4-2 logiskt, rättvist och säkert. Efter ytterligare en tveksam utvisning mot oss som vi dock reder ut så går vi bort oss senare i försvaret när de vinner boll bakom förlängda mållinjen och skickar in en boll framför mål där vi tappar markering och så står det 4-3 med tolv minuter kvar av matchen.
Strax efter är vi i ”brygga” när vi i samma sekvens drabbas av både straff emot oss och utvisning. Helt rätt att blåsa straffslag, inget att protestera emot. Att det samtidigt döms utvisning ska enligt regelboken inte existera då det sker i samma situation (skillnad om två separata situationer sker). Efter att studerat regelboken så gör domarna fel vilket påförde en del frustration i situationen då Vetlanda både kan göra mål på straff och att vi därefter ska spela in numerärt underläge. Amanda i mål räddar dock först straffen och vi reder även ut utvisningen därefter ganska säkert. Trots läge så avgör vi dock inte matchen och det börjar bli allt mer oroligt. Domare har en svår uppgift och de måste fatta många snabba beslut där två parter bestående av flera olika spelare och ledare ifrågasätter deras tolkningar. Vi beundrar de som tar sig an rollen. När det återstår fyra minuter av matchen och vi (enligt vår tolkning) redan drabbats av tveksamma beslut emot oss så drabbas vi, enligt oss, ett horribelt domslut emot oss. ”Krigaren” Märta vinner boll men utsätts bryskt och blir hårt tacklad när hon har boll (borde blivit solklart frislag), trots att hon blivit omilt behandlad så reser hon sig upp och fortsätter spela. Knappt skönjbart så hittar domarna en utvisning för liggande spel när hon i dålig balans, hårt attackerad, rest sig upp och fortsätter springa. Där kunde rättsskiparna avgjort matchen men återigen så står vi upp bra i numerärt underläge och reder ut situationen. Efter det så handlar det mesta om att döda tid och med ca 30 sekunder kvar så trycker Vetlanda åter Madde över sargen men nu med utvisning som följd vilket gör att vi kan spela av matchen och inkassera 3 sköna poäng.
Efter tre spelmässigt bra segermatcher där vi ägt boll och spelat bra så blev det en hafsig och spelmässigt dålig match. Inte mycket skönspel och kombinationer utan mest kamp och ”krigande”. Desto skönare att vi lyckas vinna utan att spela bra. Alla spelare gjorde en god insats utan att briljera. Tränarnas ”gillande” gick helt rätt till Emilia Junell som presterade bra över hela banan, gick på avslut vilket renderade i två ”baljor” och agerade starkt i numerärt underläge. En spelare som är nyttig både i försvar och i anfall! Nordic Wellness pris som vår scout Anders Berg utsåg gick till Ella då hon på eget initiativ skapade lägen, vann bollen högt upp och på så vis var ett hot för motståndarna.
Tabell
Damer Division 2 Norra | M | V | O | F | GM | IM | +/- | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
12 | 9 | 1 | 2 | 70 | 47 | 23 | 28 | |
12 | 8 | 1 | 3 | 75 | 39 | 36 | 25 | |
12 | 7 | 2 | 3 | 49 | 38 | 11 | 23 | |
12 | 5 | 2 | 5 | 56 | 43 | 13 | 17 | |
12 | 4 | 0 | 8 | 48 | 51 | -3 | 12 | |
12 | 4 | 0 | 8 | 38 | 59 | -21 | 12 | |
12 | 2 | 0 | 10 | 20 | 79 | -59 | 6 |