Dela nyhet
Referat Skirö AIK borta
23 dec 2024 0 kommentarer

Det blev förlust borta mot Skirö AIK, en match där FAIK:arna står för en bra insats trots manfall inför i truppen inför match. Fredrik Wintervide summerar matchen.
”Vi åkte mot Småland med vetskapen om att det skulle bli en svår match med högt tempo. Vi saknade spelare och åkte därför med endast två avbytare samt reservmålvakt förutom startelvan.
Laget tog uppgiften på allvar och kämpade riktigt bra. Skirö fick dock in första målet på ett välriktat lyft mot spelare som vi ej hade tillräcklig markering på.
Vi kvitterade strax därefter genom Olle som sköt in bollen efter att Skirös målvakt lämnat retur på skott av Alfred.
Vi drog på oss några utvisningar varav den ena resulterade i straff för Skirö. Straffen var bra slagen men Simon gjorde en läcker räddning och stängde igen målet.
Resultatet 1-1 stod sig till minut 80 ungefär, och resan till den minuten var hyfsat jämn mellan lagen men ju längre matchen gick blev det tydligare och tydligare att det är viktigt att ha tillräckligt många avbytare. Skirö med full bänk, höll tempot uppe medan vi försökte dra ner tempot för att orka. I minut 81 satte Skirö ett perfekt lyft som plockades ner med lätthet och även om spelaren inte fick ordentlig träff så rullade bollen in i mål.
Tröttheten ökade och även om vi hade skott på mål så orkade Skirö mer än oss och de lyckades innan slutsignalen skjuta in 3-1 målet som gav slutresultatet.
Det var en match där båda lagen fick jobba ordentligt. En jämn batalj som kunde ha slutat hur som helst. Vi hade chanser som exempelvis Alex träff i ribban m.m. Men denna gång föll lotten på Skirö.
Överlag tycker jag att vi gjorde en bra insats. Det finns såklart saker att jobba på och en förlust är aldrig rolig, men jag vill berömma inställningen som laget visade trots att de var väldigt trötta. Alla kämpade och försökte.
Jag vill även ge lite extra beröm till Simon och Alfred samt Jonas som jag tyckte gjorde flera mycket bra insatser i matchen.
Nu väntar julfirande och träning innan vi tar oss av Katrineholm Bandy i klassisk annandagsdrabbning hemma på Arena Grosvad. Förhoppningsvis kommer det mycket publik dit och hejar fram oss till seger.
En önskan är att ni som planerat att komma tar med er några vänner. Upplevelsen blir ännu bättre både för er och för oss om vi fyller arenan till bredden”
- Tränare Fredrik Wintervide
Kommentarer