Laguppställning
Ledare
Inför match / Referat
Inför match / Referat
Inför Åtvidaberg i Motala
5 nov 2021 0 kommentarer
![](https://images.svenskalag.se/298c7838-9113-4454-bbc0-e3a6edc6b17b/Daniel%20Lehnbom.jpg?0)
På lördagskvällen är det dags för FAIK att skrinna ut på K-Bygg Arena i Motala för att ta sig an länskollegan Åtvidaberg. Genrep inför seriepremiären mot Katrineholm U och en chans till revansch för den mindre lyckade insatsen mot Västanfors. FAIK störs av skador och sjukdomar, men beräknas komma till spel med avbytare. Åtvid har spelat relativt jämnt med förmodade toppkollegor i div 1, bl a har man en 4e plats i Stinsen Cup Nässjö i år. Vi minns också att vi hade fullt upp med Åtvid i förra säsongens Stinsen Cup, så Åtvidaberg är ett lurigt och taktiskt spelande lag.
I FAIK saknas Daniel Lehnbom, Rasmus Tell, Adam Störe, Alexander Koliagin, Olle Lindgren. Dessutom är det fågetecken för Gustav Ströberg p g a sjukdom. Matchen blir premiär på uteis, vilket innebär ett lite annorlunda spel som är viktigt att öva på då de flesta matcherna i serien spelas just utomhus. Vi går som vanligt för seger, men lika viktigt är att vi sätter ett grundspel som vi känner oss trygga med och att vi värderar situationerna och inte bara kör. /Coach Alm
Vinst i Motala
6 nov 2021 0 kommentarer
FAIK vann genrepet inför seriestarten mot Åtvidaberg på K Bygg Arena i Motala. FAIK började sin vana trogen lite lojt och Åtvidaberg skapade två frilägen som dock avvärjdes av Arvid Strömberg i målet. Efter 10 minuter hittar FAIK in i matchen och resten av halvleken spelar FAIK mycket stabilt. Efter en kvart hittar Olle Lundberg Semen Podkin med en perfekt genomskärare och 1-0 är ett faktum. 24e minuten och Dennis Pacsay slår vaket in en hörnretur fram till 2-0, vilket också blir halvtidsresultatet. 51 minuter in i matchen får Åtvids Dima Sustretov in en drömträff från 40 meter. Bollen skruvar sig plötsligt in i målet vid bortre stolpen och Åtvidaberg är resultatmässigt tillbaks i matchen. 5 minuter senare när Jocke Bonnevier sätter 3-1 assisterad av Olle Lindström. Där och då borde vi ha stängt matchen, men vi fortsätter istället att spela frejdig anfallsbandy och Åtvid kan i 64e minuten reducera, och trots (eller tack vare?) time out i 74e minuten kan Åtvid kvittera i 76e minuten. Årets upplaga av FAIK besitter dock både kraft och vilja och i 89e minuten sätter Jonas Ekstrand segermålet åter igen på en hörnretur. Åtvidaberg spelar taktiskt bra bandy med samlat försvar och har en mycket duktig målvakt i Vincent Trygg som var just trygg i målet och tog det det mesta. FAIK vinner trots allt matchen med 4-3, vilket innebär att vi radat upp idel segrar mot alla div 1-lag vi mött. Oavgjort mot finländska vicemästarna och tvåmålsförlust mot Elitserielaget Örebro SK vittnar om en framgångsrik försäsong. Enda plumpen är 0-7 mot Västanfors, där vi kommer ut och tror att vi kan dominera mot ett lag från högre serie, och då blir vi hårt straffade. Än så länge har inga seriepoäng delats ut, men FAIK har mycket positivt att ta med sig när seriespelet börjar.
Coach Alm
Kommentarer